Vitamíny jsou životně důležité složky stravy. Jak vitamíny kombinovat? Kolik je tak akorát? Jaké množství je optimální a jak přistupovat k suplementaci?
Vitamíny hrají důležitou roli ve všech procesech látkové výměny a musíme si uvědomit, že ne každý má stejnou potřebu těchto esenciálních látek. Jmenujme exponované skupiny, děti, dospívající a v růstu, těhotné a kojící, sportovci a lidé zatížení stresem a nesprávnou životosprávou.
Hypovitaminóza není nic neobvyklého ve světě, kde jsou široce dostupné zprocesované potraviny, náhražky potravin a převaha diskutabilních surovin.
Navíc zemědělská půda je vyčerpaná z přehnojení a nemá čas na obnovu, nehledě na umělé podmínky pěstování zeleniny.
Tedy není to jenom sbírka faktorů moderního světa, ale též náš hektický životní styl okořeněný občasným, ba někdy chronickým stresem (viz. adrenální únava) a neschopností najít si čas na odpočinek a duševní hygienu.
Jaké faktory nás negativně ovlivňují?
- Stres (jakákoliv forma dlouhotrvajícího, chronického stresu nebo už rozjetá adrenální únava)
- Fyzicky namáhavá práce nebo aktivně závodně sportujete
- Nezdravý životní styl (do toho se počítá i závodní strava - opravdu nestačí se dobře najíst jenom o víkendu)
- Neumíte pracovat na 100% s nějakou dietou (vegetariánství, veganství, paleo apod.)
- Pokud jste těhotná nebo kojíte
- Opakující se infekční onemocnění, dlouho trvající chronické záněty, systémová candida, problémy s GIT apod.
Dnes už pravděpodobně nebudeme trpět kurdějemi nebo že by nám vypadávaly zuby. To byly historicky jasné signály.
Bohužel tělo nemá kontrolky a projevy se nemusí manifestovat ihned (třeba nedostatek vitamínu B12 - projevy jsou silně individuální a může obecně trvat velmi dlouho než se projeví problém) a většinu příznaků si ani nepřipustíme natož, abychom vůči nim byly vnímaví a poslouchali naše tělo.
Potíž je, že některé příznaky přicházejí plíživě a velmi pomalu, takže je obtížné rozpoznat změnu před okamžikem než si na ni zvykneme.
Pociťujete některé tyto příznaky?
- chronická únava, pocity vyhořelosti, přetíženosti, vyčerpanosti, ospalosti až nevolnosti?
- nechutenctví a občasná malátnost?
- haprující paměť, poruchy koncentrace včetně zpomalení reflexů?
- snížená mobilita a pohyblivost
- bolesti hlavy, změny nálad. apatie
- problémy s kůží, vlasy a nehty (exémy, kožní neobvyklé projevy apod.)
- křehké kosti, časté zlomeniny, špatně hojící se rány
- problémy s regenerací
- poruchy trávicí soustavy a GIT (gastrointestinální trakt)
- problémy se zrakem a viděním v šeru apod.
- nevalná imunita (časté infekty, chronické infekty - ukazatele CRP a ASLO)
Pokud ano, nepropadejte panice. Tělo je úžasný stroj, který se dokáže zregenerovat skoro ze všeho, jen musíme vytvořit ty správné podmínky.
Cesta vede přes personalizovanou výživu a jasný nutriční plán ušitý na míru (prosím nemám na mysli nějakou dietu) včetně suplementace esenciálních vitamínů a minerálů, které je obtížné získávat ze stravy s ohledem na stav našeho střevního BIOMU a zdraví naší trávicí soustavy.
Pokud jste v seniorním věku (tím myslím, že už máte hodně životních zkušeností:-)
Obzvlášť je potřeba dbát na vitamín C (v liposomální nebo esterové formě), vitamín E (ideálně obsah komplexu tokoferolů a tokotrienolů, tedy přírodní verze: alpha, beta, gamma a delta) a vitamín D3 (pozor na čistotu produktu - původ cholecalciferolu; nesmí obsahovat levné nespecifikované MCT tuky apod.)
Vápník je též klíčový, raději přirozeně z vhodné stravy, ale ne ze suplementů - není to optimální varianta a místy i škodlivá, též klasické formy spíše nefungují. Těžko Vám někdo připraví hydrofobní řetezce vápníku nebo čistou farmakologickou směs s mastnými kyselinami, které můžou vykazovat lepší dostupnost např. calcium laurátu apod. Proto je důležité myslet na individuální nutriční plán a povídat si s opravdovým odborníkem na výživu. Vápník je klíčový pro prevenci osteoporózy.
Vitamíny skupiny B jsou též klíčové. Obzvlášť je dobré myslet na vitamín B12 (efektivita absorpce s věkem rapidně klesá; B12 pro celkové povzbuzení a optimální stav nervového systému). Vitamín B6 a je schopnost podílet se na optimálních hodnotách cukru v krvi. Kyselina listová proti anémii (spojený pocit utahanosti) a v neposlední řadě železo.
Železo - nehemové železo (60% např. v mase, zbytek hemové železo) jinak vázané na aminokyseliny z rostlinné říše pomůže vstřebávat právě vitamín C. Železo v jiných formách pouze na lékařský předpis, je známá jeho toxicita a už vůbec nechcete multivitamín se železem, právě díky oxidové formě a potenciálu reagovat s ostatními složkami.
Magnesium - další důležitá složka (420 mcg pro muže seniora a 320 mcg pro ženu), která hraje roli ve zdraví nervové a pohybové soustavy.
Zinek a Selen - součást antioxidační ochrany proti volným radikálům, též součást prevence proti rakovinovému bujení, stejně tak jako podpora imunitního systému. Pozor - více neznamená lépe.
V neposlední řadě nezapomínat na hodnotnou stravu v podobě masa a zeleniny (ideálně farmářská kvalita), pro udržení optimálních hodnot draslíku a železa.
Jak je to s dělením vitamínů?
Skupina vitamínů B a C jsou rozpustné ve vodě, naopak vitamíny A, D, E, K jsou rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné ve vodě potenciálně toxické nejsou, leč je tělo dokáže vyloučit snáze. Ovšem neplatí, že nabytek by byl automaticky bez následků.
Vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v organismu a též platí, že optimální množství je důležité s ohledem na efektivitu zpracování organismem. Záleží v jakém stavu máme játra a ledviny (vitamín D), např. nadbytek zinku brání vstřebávání mědi, též nebrat vitamín C spolu se selenem...
Pokud vás zajímá problematika antioxidantů, další informace naleznete zde v článku o antioxidantech.