Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

Zdravé opálení aneb jak na to?

   05/19/2019 12:08:59     Zdravé opálení    0 Komentáře

Hledáte pro sebe přírodní opalovací krém? Chystáte se za sluncem?

Vaše nejlepší volba je opalovací krém, který používá minerální přísady získané z přírodních zdrojů, jako jsou jílovité nebo pískovité minerály.

Tyto minerály vás chrání tím, že tvoří stabilní fyzickou bariéru na kůži bez ucpání nebo podráždění pórů.

Minerály sedí na kůži a účinně rozptylují nebo odrážejí světlo pryč, aniž by docházelo k jejich nežádoucímu vstřebávání. Tyto minerály nepodlehají rozkladu jako jejich chemické protějšky.

Poskytuje také 100% ochranu bez chemických látek a obsahuje zelený čaj bohatý na antioxidanty, který pomáhá chránit pokožku.

  • bez nano částic
  • přirozeně chrání a hydratuje pokožku
  • bez umělých vůní a toxických složek
  • hypoalergenní a splňuje paramentry vegan
  • přísady jsou certifikovány BIO

9 bodů pro výběr opalovacího krému a pár poznámek navíc ke zdravému opalování:

1) Vyhněte se dlouhému pobytu na slunci zvláště mezi 10:30 - 15:00 (vyjímkou může být cílené jednorázové deseti minutové opalování pro získání optimálních hodnot vitamínu D - nutno konzultovat kdy a jak...). Žádný krém neumožňuje 100% ochranu. Neplatí, že SPF 30 je dvakrát účinější než SPF 15, též krémy, které nabízí větší faktor než 50 uvádí spotřebitele v omyl, ochrana neroste exponenciálně...viz. Přehled SPF

2) Vaše nejlepší volba je opalovací krém, který používá minerální přísady získané výhradně z přírodních zdrojů, jako jsou jílovité nebo pískovité minerály (zdroj pro oxid titaničitý a oxid zinečnatý). Minerály sedí na kůži a účinně rozptylují nebo odrážejí světlo pryč, aniž by docházelo k jejich nežádoucímu vstřebávání. Tyto minerály nepodléhají rozkladu jako jejich chemické protějšky.

3) Krémy ideálně obsahují přírodní extrakty antioxidantů (např. z čajovníku čínského, který pomáhá chránit pokožku) a další přírodní změkčující přísady pro optimální hydrataci pokožky. Též přísady, které se vzájemně doplňují v působení.

4) Krém neobsahuje žádné nano částice, které mají potenciál po vstřebání prostoupit hematoencefalickou bariéru mozku, též dochází k nežádoucí absorpci do buněk a tkání, kde mohou způsobit poškození.

5) Krém neobsahuje žádné potenciálně toxické přísady. Pozor na invazivní chemikálie například: oxybenzon - má za úkol zpropustnit pokožku pro další chemikálie, aby snadněji pronikly kůží - je používán v neminerálních prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření. Další nežádoucí: Para-amino kyselina benzoová, Padimate O, Methylanthranilát, Oktylsalicylát, Dioxybenzon, Sulisobenzon, Avobenzon, Fenylbenzimidazol, Trolamin salicylát, Cinoxate, Homosalate, Oktokrylen...

6) Krém by měl být hypoalergenní a neobsahovat živočišné tuky, tj. nedráždit a neucpávat póry.

7) Chemické sluneční filtry často obsahují kombinaci tří až šesti z těchto účinných látek: oxybenzon, avobenzon, oktokrylen, octisalate, homosalát, a octinoxate, kterým se raději vyhněte.

8) Vyhněte se přidaným chemickým vůním, derivátům z ropy (vodě odolnost), parabenům (konzervační úloha, potenciální alergen). Hlavní chemická látka používaná v opalovacích krémech k odfiltrování ultrafialového světla B je oktylmethoxycinnamát (OMC). Rovněž u methoxydibenzoylmethanu byly zjištěny několika studiemi potenciální toxické vlastnosti. Působením slunečního světla dochází k absorpci přes kůži a končí cirkulující v krevním řečišti.

9) Běžné opalovací krémy neprospívají díky chemikáliím mořským korálům. Pokud chcete myslet i na přírodu máte volbu. Vyhněte se přidaným chemickým vůním, derivátům z ropy (vodě odolnost), parabenům (konzervační úloha, potenciální alergen) a nanočásticím.

9 faktorů, které ovlivňují příjem vitamínu D.

Zjištění všech faktorů, které mohou ovlivnit hladinu vitaminu D u člověka, je celkem komplikovaná záležitost.

Zde je 9 faktorů, které mohou ovlivnit úroveň vitamínu D u člověka:

1. Zeměpisná šířka. Ve vyšších zeměpisných šířkách (nad a pod 33 stupni), produkce množství vitamínu D klesá s nízkým úhlem slunce.

2. Znečištění ovzduší. Uhlíkové částice ve vzduchu ze spalování fosilních paliv, dřeva a jiných materiálů rozptylují a absorbují UVB paprsky.

3. Použití opalovacího krému. Krém s SPF faktorem 30 absorbuje přibližně 95-98 % slunečního UVB záření. Proto lokální aplikace snižuje pravděpodobnost tvorby vitamínu D o stejná procenta. 

4. Barva vaší pleti. Melanin je látka v kůži, která ji činí tmavou. Výsledkem je, že lidé s tmavou pletí mají tendenci vyžadovat více UVB expozice než lidé se světlejší pletí, aby vytvořili stejné množství vitamínu D.

5. Teplota kůže. Teplá kůže je účinnějším výrobcem vitamínu D než chladná kůže. Takže za slunečného, horkého letního dne uděláte více vitamínu D než za chladného.

6. Vaše váha. Obezita souvisí s nízkými hladinami vitamínu D. Nadváha může ovlivňovat biologickou dostupnost vitamínu D. 

7. Váš věk. Ve srovnání s mladšími lidmi mají starší lidé nižší obsah látky v kůži, kterou UVB světlo přeměňuje na prekurzor vitaminu D, a existují experimentální důkazy, že starší lidé jsou méně účinnými producenty vitamínu D než mladší lidé.

8. Zdraví střeva. Vitamín D, který se konzumuje v potravinách nebo jako doplněk, se vstřebává v části tenkého střeva. Žaludeční šťávy, sekrece pankreatu, žluč z jater, celistvost stěny střeva - všechny faktory mají určitý vliv na to, kolik vitamínu je absorbováno. Proto stavy, které ovlivňují střeva a trávení, jako je celiakie, chronická pankreatitida, Crohnova choroba a cystická fibróza, mohou snížit absorpci vitaminu D.

9. Zdraví jater a ledvin. Některé typy onemocnění jater mohou snížit vstřebávání vitamínu D, protože nemocná játra nevytváří normální množství žluči. Úrovně bioaktivní formy vitamínu D souvisí též se zdravím ledvin, takže u někoho s onemocněním ledvin se bioaktivní hladiny vitaminu D snižují s tím, jak se onemocnění zhoršuje, a v konečném stadiu onemocnění ledvin je hladina nedetekovatelná.

Metabolismus vitamínu D aneb proč je důležité zdravé opalování.

Zdravé opalování - jako jedinečný zdroj photoproduktů, které se přirozeně formují jako důsledek vystavení slunečnímu záření během procesu tvorby vitamínu D3.

Výsledkem ozáření vitamínu D3 je konverze na 5,6 trans vitamin D3 a nejméně 6 photoproduktů (suprasterolů).

Během vystavení slunečnímu záření po vzniku previtamínu D3, který dále absobuje UVB záření, dochází k izomeraci na 2 hlavní photoprodukty lumisterol 3 a tachysterol 3.

Nutno podoktnout, že žádný z těchto produktů nemá vliv na metabolismus vápníku.

Když je kůže vystavena slunečnímu záření, může převést přibližně 15% 7-dehydro- cholesterolu na previtamin D3 (zdroj: pubmed/6256855/ Holick MFMacLaughlin JADoppelt SH).

Jakákoliv další expozice bude mít za následek fotoekvilibrium přičemž previtamin D3 je přeměněn na lumisterol3 a tachysterol3, stejně jako zpět na 7-dehydrocholesterol.

Kromě toho, když je vitamin D3 vyroben z previtaminu D3 v kůži, pokud je vystaven dalšímu slunečnímu UVB záření, absorbuje UVB záření a přeměňuje se na několik suprasterolů a 5,6-trans-vitaminu D3. Suprasteroly nemají žádnou kalcemickou aktivitu.

To však neznamená, že toto nesčetné množství photoproduktů nemá jiné biologické účinky, jako je např. regulace růstu epidermálních buněk a snížení rizika rakoviny kůže.

Jeden produkt, lumisterol3, pokud je konvertován na 1,25-dihydroxylumisterol 3, může mít protinádorové účinky v kůži.

Proto citlivé vystavení slunečnímu záření (produkce previtaminu D3, vitaminu D3 a jeho fotoproduktů) může mít i další přínosy nad rámec pouhého užívání doplňku stravy vitamínu D3 nebo požití vitamínu D2, D3 z dietních zdrojů.

Jak je to se slunečním zářením a efektivitou tvorby vitamínu D?

Pouze asi jedno procento slunečního UVB záření se někdy dostane na zemský povrch dokonce i v létě v poledne (dále dle: Caldwell M, Flint S. Stratospheric ozone reduction...).

Stratosférická ozonová vrstva efektivně absorbuje veškeré UVB záření do 290 nm a 99% UVB záření s vlnovými délkami 291-320 nm. Automaticky se tak snižuje počet fotonů UVB, které se dostanou na zemský povrh. 

Toto vysvětluje, proč během zimy, pokud se vyskytujete nad nebo pod 33 stupni zeměpisné šířky, je velmi malá, často nulová pravděpodobnost, že dojde k produkci vitamínu D3. Průměrně se jedná o období přibližně 6 měsíců.

V České republice bude ideální období od května do srpna mezi 11 a 15 hodinou. Slunce musí být co nejvíce nad vaší hlavou.

Ještě počítejme s tím, že je potřeba se nespálit a nepřehánět expozici. Na hlavním slunci, proto není vhodné vydržet déle než 10 minut, ve vyjímečných případech 15 minut. Platí pro nízkou nadmořskou výšku. Na horách je efektivita větší, platí pro nadmořské výšky od 1 500, spíše 2 000 m a výše.

Sdílejte článek

Komentáře

Přihlašte se nebo se zaregistrujte