Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

Ashwagandha Extract 60 kapslí Organic

549,00 Kč

Organic Ashwagandha extract (indický ženšen), zdrojem energie, též silný antioxidant. Obsahuje též prášek ze sibiřského ženšenu. Součástí ajurvédské medicíny. Podpora vitality, výdrže a anitoxidační kapacity organismu.

Dostupnost: Skladem

  • O produktu

  • Nejčaštější dotazy

  • Detailní informace, složení

Doporučujeme
Ashwaganda neboli Indický ženšen je bylina široce používaná v ajurvédské medicíně, kde je využívána jako celkové tonikum, zdroj energie a antioxidant. Produkt je pro posílení celkového účinku obohacen i o prášek ze sibiřského ženšenu.

V Ajurvédě je označována jako rasayana, což značí osvěžení a omlazení. Její účinky souvisí s celkovou psychickou kondicí, odolností proti stresu, optimální hladinou hormonu kortizolu a stavem kardiovaskulárního systému.

Např. podle jedné studie se dostavil efekt snížení kortizolu než ve skupině s placebem. Ukázalo se, že Ashwagandha snižuje hladiny kortizolu u osob trpících chronickým stresem a obnovuje zdravou funkci nadledvin a normalizuje sympatický nervový systém.

Podporuje zdravé hladiny celkových lipidů, cholesterolu a triglyceridů, které jsou již v normálním rozmezí. Kořen obsahuje nejvyšší koncentraci účinných látek a pomáhá modulovat rovnováhu hormonů, včetně hormonu štítné žlázy, estrogenu a progesteronu, což je prospěšné pro ženy v menopauze. Kořen také snižuje hladiny kortizolu a obnovuje citlivost na inzulín.

U mužů může ashwagandha pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Jedná se o jediný adaptogen bohatý na železo - je užitečný pro léčbu anémie.

Produkt lze doporučit každému orientovanému na:

- Psychickou i fyzickou kondici
- Energii, vitalitu a výdrž
- Kvalitu spánku
- Obohacení stravy o antioxidační prvek

Čistota produktu

- Všechny složky jsou 100% aktivní
- Produkt je oficiálně certifikován autorizačním úřadem Soil Association jako organický produkt s garantovaným ekologickým původem použitých ingrediencí.
- Použita je výhradně forma kvalitních kapslí rostlinného původu, s obsahem volného prášku (značka Viridian Nutrition nevyužívá formu levnějších tablet z důvodu vysokého obsahu balastních pojiv a lepidel, která mohou tvořit až 50% tablety)
- Produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky
- Neobsahuje složky živočišného původu: vhodné pro vegany
- Neobsahuje konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý, kyselinu stearovou
– Složky obsažené v produktu pochází z plodin a rostlin od malých lokálních producentů. Jednou z klíčových zásad Viridianu je právě podpora místních farmářů a výrobců (nikoli nadnárodních korporací), s nimiž má velmi korektní a férové vztahy. Viridian tak naplňuje svoje heslo etické vitamíny a rovněž díky tomu garantuje kvalitu svých doplňků, protože má přehled o celém výrobním procesu – doslova od semínka až po finální produkt.

Balení: 60 kapslí (24 g)

Dávkování: berte 1 kapsli 1 – 2x denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

Upozornění: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, pokud není doporučeno lékařem. Neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Skladujte v chladnu a suchu mimo dosah dětí. Vhodné pro vegany.

Složení v 1 vegetariánské kapsli: Bio Ashwagandha extrakt z kořene 300 mg (Withania somnifera) standartizovaný na minimální obsah 5 % (15 mg) withanolidů celkem, Bio sibiřský ženšen - prášek z kořene (Eleutherococcus senticosus) 70 mg, rostlinná kapsle (hydroxypropylmethylcelulóza).

Detailnější informace k adaptogenům

Vzhledem k tomu, že mnoho bylin a živin neprošlo dvojitě zaslepenými studiemi, je nutné mít se na pozoru. Na druhou stranu pokud by se lékaři omezovali pouze na to, co je plně prokázáno zaslepenými studiemi, umění léčení a obnovení zdraví živinami a bylinami, používaných v klinickém prostředí po stovky až tisíc let, by bylo ztraceno. 

Diskutované klíčové bylinky mohou být bezpečně použity, pokud jsou použity správně, více neznamená lépe. Adaptogeny fungují, pokud jsou podávány v bezpečných množstvích, jinak jsou toxické a můžou naopak způsobovat nežádoucí efekty.

S adaptogeny opatrně, více neznamená lépe. Pozor na přestimulovanost – je nutné dbát na dávkování. Adaptogeny se používají ideálně v kúrách ne dlouhodobě.

Ne všechny značky mají stejné standardy

Dávejte si pozor na standardizace extraktů a koncentrátů. Vždy se ptejte výrobce na standardizace, abyste věděli, jak moc koncentrovaný přípravek užíváte. Např. ruská metoda extrakce (30% alkohol/70% voda, evaporace 1:1) je zdaleka silnější než standardizované americké tinktury, které jsou dělány 2:1. Podle dostupných zdrojů je efekt až 10-krát větší než u amerických tinktur. To neznamená, že jsou produkty např. z Ruska špatné, pokud jsou čisté, ale je potřeba mít se na pozoru při užívání v případě ne dobře označených produktů.

Proto je Viridian Nutrition dobrá volba, leč jste si jisti co v produktu ve skutečnosti je. Navíc jde o tradiční Britskou firmu, jejíž zakladatelka začínala v Americkém Solgaru, což je též dobrá značka i pro sbírání zkušeností v tomto odvětví.

Pozor na kritická množství adaptogenů

Lze najít spoustu odkazů, že ženšen může zvýšit krevní tlak u pacientů s hypertenzí nebo bez a též podporovat palpitace srdce. Rhodiola může stimulovat a podporovat úzkost, bušení srdce a nespavost. Lékořice to samé; nesmí se např. při vysokém tlaku.

Mnohdy tyto zdroje nedodávají informaci, co je kritické množství a jaká jsou oficiálně schválená kritická množství a už vůbec nehovoří o vlivech kombinací metabolitů jednotlivých adaptogenů na neurotransmitery (např. inhibice GABA – což např. vedlo u pokusu na myších k maskování vyčerpání, u lidí je to mnohdy v závislosti na množství to samé).

Jednoznačný závěr je:

Neužívat dlouhodobě a vždy s rozumem s ohledem na situaci, kterou řešíte nebo v které jste.

Využívejte zdroje, které se zabývají problematikou co nejkritičtěji, lze nalézt např. na restorativemedicine.org (AARM), NIH, North American Institute of Medical Herbalism, New York Academy of Sciences, JAMA internal medicine a další.

Berte kriticky zdroje od The Swedish Herbal Institute (SHI) - zastánce rhodioly a producent - testování látek dodaných SHI se věnuje NIH, AARM v několika studiích na zvířatech (není to nutně o tom, že by dělali něco špatně jen je potřeba více posuzovat).

Příliš optimistické závěry si můžete přečíst na Thieme - planta medica, kde nebyla většina studií podrobena standardnímu review a kritice. Proto studie nejsou všechno a vždy záleží na zdroji a metodice.

Povětšinou je řečeno, že zmiňované vedlejší účinky se neprokázaly u standardního dávkování, resp. pouze pokud docházelo k nadměrnému nebo nevhodnému dávkování po dlouhou dobu.

Zaměřte se na kúry

Proto jsme příznivci kúr nebo jednorázového použití jednotlivých bylin separátně, pokud Vám z nějakého důvodu komplexnější kombinace nesedne. Je potřeba zapojit intuici a v některých případech i konzultaci s lékařem, který zná Vaši anamnézu.

Každý adaptogen vytváří jiné metabolity, které můžou a nemusí mít nutně synergické účinky. Celkový rozsah působení není úplně do podrobna znám, resp. jsou popsané jen některé skupiny např. glycosidů.

Tam kde popisy jsou tam není konstatována závadnost u nepřekračování doporučených denních dávek u zdravého dospělého člověka. Též dochází k různým aktivacím podle toho, zda se tělo nachází v extrémní zátěži nebo je v klidu, s tím souvisí stav biochemie organismu.

U pacientů s anamnézou jakéhokoliv typu je nutná konzultace s lékařem vždy! Souhrn všech kontraindikací může být mnohdy rozsáhlý.

Dávejte si též pozor při podávání prášků, čajů, kde je obtížné odhadnout dávkování (když sypete něco do koktejlu). Pokud chcete mít jistotu zařaďte adaptogeny v předem standardizovaných dávkách ať máte jistotu.

Jak adaptogeny fungují?

Adaptogeny fungují prostřednictvím dvou hlavních řídících systémů v těle a to HPA (hypotalamická, hypofyzární, adrenální osa), která kontroluje endokrinní funkci, nervový systém a některé imunitní funkce. Druhý systém je SAM (sympato-adreno-medulární), což je naše "bojová odezva". Osa SAM stimuluje produkci katecholaminů (adrenalinu a noradrenalinu) a je velmi rychlá, adrenalin je vylučován během vteřin nebo minut.

Dr. A. G. Panossian (jedna z předních světových autorit na adaptogeny - též 13 let v SHI) zjistil, že adaptogeny pracují na buněčné úrovni, aby zabránili mitochondriální dysfunkci vyvolané kortizolem (hlavní stresový hormon). Mitochondrie jsou „motory našich buněk“ a když nefungují správně, může to přispět k podmínkám, jako je chronický únavový syndrom a fibromyalgie.

Podpůrná funkce nadledvin s adaptogenními bylinami

Na rozdíl od jiných stimulantů (kofein), mechanismy působení adaptogenů souvisí s regulací stresového systému a jsou spojeny s biochemickou adaptací na stres. Jedná se konkrétně o inhibici formace p-SAPK/p-JNK během stresu.

Osa HPA (hypothalamo-hypofyzárně-adrenální) zahrnuje synergii a zpětnou vazbu mezi hormony nadledvin a hormony uvolněnými hypotalamem a hypofýzou. Hypotalamus a hypofýza jsou silně ovlivňovány stresem a emocionálním stavem jednotlivce. Vliv HPA osy na emocionální stav byl poprvé popsán v oblasti psychologie, kde biochemické adaptace zaznamenané z dlouhodobého stresu a přepracování vedly k poruchám spánku, podrážděnosti a vyčerpání.

Psychologické a fyzické problémy způsobují akutní stresové reakce zahrnující mozkové neurotransmitery, které zase ovlivňují uvolňování kortikotropinů a dalších hormonů z hypotalamu (sekrece CRH) a hypofýzy (sekrece ACTH). Hormony hypofýzy a hypotalamu následně působí na nadledvinky (sekrece kortizolu).

Dlouhodobá stimulace nadledvinek vede k dysfunkci nadledvinek; žlázy se stávají hypertrofickými, méně citlivými nebo erraticky citlivými, jak je prokázáno při abnormálním uvolňování kortizolu. Je známo, že chronický stres a výsledný nárůst kortizolu potlačují normální aktivitu bílých krvinek, což je následně spojeno se změnami cytokinů a větším výskytem zánětlivých a alergických reakcí.

Adaptogeny nabízejí podpůrné mechanismy nadledvin, které zlepšují uvolňování ACTH z hypofýzy, CRH z hypotalamu a optimalizují schopnost reakce nadledvinek. Tyto bylinky také zlepšují odezvu nadledvin na stres a fyzické problémy a normalizují některé neurotransmitery zapojené do osy HPA.

Dostupnost: Skladem

2 Ostatních výrobků ve stejné kategorii: