Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

Trápí vás nachlazení?

   10/04/2019 12:20:04     Trápí vás nachlazení?    0 Komentáře

Musíme mít na paměti, že neexistuje žádný lék nebo zázrak v podobě doplňku stravy na nachlazení. Vždy se jedná o souhru mnoha faktorů a záleží jak tělo na vaši strategii proti nachlazení zareaguje.

  • Nosohltan - viry se dostávají na sliznici (výstelka nosních dírek), do očí nebo úst a potom již záleží na intenzitě vystavení se virové nákaze. Nepomáhá tomu častý kontakt rukou a oblastí obličeje. Prevence je hygiena rukou, rouška nebo nosní sprcha buď se speciální směsí z mořské vody nebo s obyčejnou solí, jakmile cítíme sebemenší náznak.
  • Střevo - pokud odhlédneme od klasického vstupu virů přes nosohltan, je další největší sliznicí střevo. S příjmem potravy se dostávají do těla xenobiotika (cizorodé látky), na které musí imunitní systém reagovat. Cizorodé látky přes systém vrátnicových žil dorazí až k játrům, proto je potřeba dbát i na posilnění jater.

Potom může platit, že infekce přichází z oslabených střev a ne nutně přes sliznice nosohltanu. Proto pamatujte na optimalizaci střevního mikrobiomu, preparáty na podporu naleznete v kategorii "rovnováha střevní mikroflóry".

Nezapomínejte i na prebiotika ať už ve formě fermentované chlorelly (fermentace pomáhá vstřebatelnosti a využitelnosti řasy tělem) nebo v podobě fermentované zeleniny, kam si můžete přidat špetku chili.

Výborná věc, která stimuluje pozitivně (pro zdravé jedince) je kimchi. Můžete připravit kimchi i doma méně pikantní verzi nebo pořídit klasickou korejskou pikantní verzi. Kimchi je vynikající zdroj vitamínů a minerálů a mimo jiné i prostředek k udržení zdravého trávicího systému.

Starejte se o zdraví jater, slinivky a střev

Fyziologická zdravá střevní flóra je jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou zabránit mj. i poškození jater. Pro posilování systému látkové výměny (střeva, játra, slinivka) můžete vyzkoušet ostropestřec, jak ve formě tinktury tak extraktu.

Fyziologické střevní bakterie, jako Escherichia coli (lze vyzkoušet preparát mutaflor), enterokoky a bifido-laktobakterie, osídlují charakteristickým způsobem povrch epitelu střevní sliznice a tím, že zabraňují ulpívání invazivních bakterií (např. proteus, klebsiella, klostridie, pseudomonas) na sliznici, znamenají důležitou ochranu pro integritu mechanické bariéry epitelu střevní sliznice.

Díky neustálému vystupování bakterií a velkých molekul ze střeva přes specializované buňky v tenkém střevě, tzv. M (mikrofold) - buňky, je stimulována nejen obranná pohotovost imunitního systému, nýbrž také systémová imunitní obrana.

Zachování udržení této rovnováhy je závislé především na sekreci žaludečních kyselin, na trávících fermentech slinivky břišní, na žlučové sekreci, střevní motilitě, integritě střevní sliznice jakož i na samotné střevní flóře.nejenleky osvedceny produkt

Stav imunitního systému a ovlivňující faktory

Následující faktory se spolupodílí na oslabení imunitního systému.

  • celkový stav systému látkové výměny (od správné funkce žaludku, slinivky břišní, žlučové sekrece, až po integritu střevní sliznice)
  • stav střevní flóry
  • hladiny vitamínu D (nepodceňovat - optimální rozmezí je cca 70-200 nmol/l, málo kdo dosáhne těchto hodnot)
  • strava (převaha cukrů, pečiva a průmyslově zpracovaných potravin)
  • spánek
  • fyzické cvičení
  • zvládání stresu
  • nedostatek otužování

Ideální je navařit slepičí vývar. Poskytuje minerály, hořčík, fosfor, draslík a další, chondroitin sulfát, glucosamin a nezbytné aminokyseliny (glycin, prolin, arginin), stavební kameny imunitního systému.

Jak se nachlazení šíří a na co si dát pozor

Nachlazení se šíří z jedné osoby na druhou přímým kontaktem nebo vdechováním kapiček tekutiny, které obsahují virus.

Viry se musí dostat na sliznici, vlhkou výstelku nosních dírek, očí nebo úst, aby se mohla osoba infikovat. Pokud se dotknete infikované osoby nebo povrchu a poté se dotknete očí, nosu nebo úst, je větší pravděpodobnost, že nachladnete.

V tomto případě, pokud máte v pořádku imunitu a nejste opakovaně vystaveni aktivnímu zdroji a dáváte si pozor, měli byste takové období překonat bez obtíží nebo i s lehkou pomocí (nosní sprcha s mořskou nebo obyčejnou solí), popřípadě s využitím bylinného čaje (zázvor, mátašalvěj - to vše v kombinaci). Můžete vyzkoušet i silné tinktury z echinacei nebo šalvěje.

Pokud přeci jenom podlehnete zkuste:

  • pít hodně tekutin, např. šalvějový čaj pomáhá desinfekci
  • nosní výplachy solným roztokem též mohou pomoci (kloktání solí, vyplachování nosního prostoru - nosohltanová pumpa)
  • využití výluhu z přesličky (jedná se o 30 minut vylouhovaný čaj, který buď kloktáte nebo vyplachujete nosní prostory)
  • kapky z mořskou vodou

Vitamíny a minerály

Není prokázána souvztažnost mezi zkrácením nachlazení nebo prevencí např. v podobě užívání vitamínu C při pomoci s nachlazením. Proto všechny doplňky patří spíše k základní suplementaci, která by měla předcházet danému zátěžovému období. 

Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi vezmou navíc vitamín C nebo zinek se selenem (spolu s mědí důležité minerály pro imunitní systém), nebo zvýší dávku vitamínu D3, nelze proti tomu nic namítat, současně nelze tvrdit, že vám to pomůže na rozvíjející se nachlazení nebo chřipku. Každý organismus reaguje jinak a rozhodně nedoporučujeme přehnané dávky daných preparátů bez konzultace u lékaře.

Vitamín C může mít lepší efekt v prevenci obzvláště u osob, které mají předtím větší deficit vitamínu C, současně nelze spoléhat na to, že vám už v průběhu nachlazení dobu infektu zkrátí.

Též je potřeba vždy dobře zvážit využití dalších preparátů, které mají v popisu práce efekty na možné zvyšování imunity s ohledem na komplexní zdravotní stav a dopady.

Co je možné dále využít:

Neviditelný vesmír

Mikrobiom, symbiotické bakterie a mikroorganismy to vše je naší nedílnou součástí. Odhadem 10-krát více než celkový počet buněk lidského těla.

10-krát více zodpovědnosti proč neopomíjet zdraví nejenom vašich střev, ale také kůže - prvního orgánu, který je v kontaktu s vnějším světem a poskytuje nám tak přirozenou ochranu.

Hezky to ztvárnil umělec Ben Arthur:

Sdílejte článek

Komentáře

Přihlašte se nebo se zaregistrujte