Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

KUDZU (KUZU)

Kudzu můžete objednat na našich stránkách zde

Obsah článku:

Historie a objevení vlastností kudzu

V roce 1876 přijela do Spojených států loď s japonskými zahradníky na palubě. Zanedlouho se totiž měla na východním pobřeží ve Filadelfii konat velká výstava u příležitosti stého výročí vzniku nového státu. Byly pozvány delegace z různých zemí, aby reprezentovaly svoji kulturu a zvyky. Japonská vláda se rozhodla vybudovat zahradu osázenou orientálními rostlinami a zahradníci se tedy dali do práce. Jedním z vůdčích motivů expozice bylo KUDZU Vine (Pueraria lobata) – popínavá rostlina s velkými listy a nádherně vonícími květy. Tento nápad se ukázal jako dobrý, protože kudzu okouzlilo Američany tak, že jej začali sázet ve svých zahradách. Rostlina z Dálného východu velmi rychle zdomácněla v jihovýchodních oblastech USA – Jižní a Severní Karolíně, Alabamě, Georgii, kde měla ideální podmínky k životu. Od té doby uplynulo více než sto let, než se ukázalo, že tato ozdobná rostlina přináší naději v boji o zdraví pro mnoho lidí na celém světě.

Na konci 80.let minulého století začali američtí vědci zkoumat kudzu z lékařského hlediska, neboť je zaujaly starověké prameny z Dálného východu, které hovořili o používání kořene této rostliny při léčbě alkoholismu. Před mnoha stovkami let tedy rovněž existoval problém této závislosti, proti níž tehdejší lékaři hledali přírodní léky. Zpozorovali, že každodenní užívání kudzu snižovalo potřebu konzumace alkoholu. Díky němu bylo snazší překonat „silnou touhu se napít“. Dávné popisy léčby uvádějí, že kořen kudzu podporoval též regeneraci organismu zničeného v důsledku závislosti na alkoholu. Vědci z Harvardské univerzity v Bostonu a Univerzity Severní Karolíny se rozhodli tyto údaje ověřit.

Výsledky zkoumání účinků KUDZU

V roce 1989 vědci z Univerzity Severní Karolíny uveřejnili první zprávu na téma kudzu, v níž konstatovali, že kořen této rostliny stabilizuje nervový systém. Pozdější výzkumy vědců z této instituce, zvláště profesora Davida Overstreeta, potvrdily, že kudzu podporuje produkci hormonů serotoninu a dopaminu v mozku. Tyto hormony působí na nervový systém, zajišťují správný přenos podnětů do mozku a připojení mezi jednotlivými částmi mozku. Serotonin navíc pomáhá regulovat citová hnutí, neboť již dříve došli vědci k závěru, že nedostatek tohoto hormonu vyvolává výkyvy nálad – od nadměrné agresivity nebo mánie až po depresi a nervová zhroucení. Podle doktora Rezvani zůstává serotonin a dopamin díky kudzu déle v oběhovém ústrojí a vyvolává přirozenou stimulaci „systému odměny“ (systém fungující v mozku,v sou­vislosti s nímž vzniká psychická závislost na alkoholu). Díky této stimulaci dochází k postupnému oslabení psychické potřeby pití.

Na začátku 90. let bylo na Harvardské univerzitě v Bostonu a výše zmíněné Univerzitě Severní Karolíny potvrzeno, že KUDZU:

  • pomáhá redukovat potřebu alkoholu
  • podílí se na procesu zpomalení rozkladu etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové
  • podporuje regeneraci zničeného organismu
 

Tyto závěry potvrdili rovněž vědci karolínské univerzity ve Švédsku.

Zpět na začátek »

Klíčová role kudzu v boji proti závislosti na alkoholu a nikotinu

V roce 1993 byly v kořenu kudzu zjištěny izoflavony, které podle předpokladů hrají klíčovou roli v boji proti závislosti. Mezi nejdůležitější z nich patří: daidzin (aglokon), daidzein (glykosid), puerarin a genistein. Podle provedených zkoušek mohou tyto látky na jedné straně způsobovat snížení potřeby příjmu alkoholu a na druhé straně podporují očišťování organismu od toxických látek vzniklých v důsledku rozkladu alkoholu. Kudzu je navíc bohatým zdrojem železa a jiných minerálních složek (sodík, vápník) a sacharidů (především škrobů) s vysokou výživnou hodnotou, které mají vyšší kalorickou hodnotu než med. Z tohoto poznatku vyvodily vědci dva závěry:

  1. Kudzu je možné využít při prevenci alkoholismu jako podpůrný přípravek při odstraňování závislosti.
  2. Kudzu je podpůrný prostředek při léčbě vzniklých důsledků požívání alkoholu (detoxikace jater, trávicí problémy, slabý krevní oběh, bolesti hlavy a svalů, nesprávná činnost nervového systému, celkové oslabení a vyčerpání organismu).

Americký časopis „Alternative Medicine review“ uvedl v srpnu 2000 informaci, že Dr. Scott Lukas z Filadelfie léčil 70 osob, které trpěly závislostí na alkoholu tak, že jim podával kořen kudzu. Ukázalo se, že v průběhu 1–2 týdnů po zahájení léčby všichni pacienti pociťovali sníženou touhu po alkoholu, a přitom se neobjevily žádné vedlejší účinky užívání přípravku. Je třeba dodat, že Dr. Lukase podporoval Americký národní institut pro boj s alkoholismem.

Podle vědců z Harvardu a odborníků v Hospital bichat v Paříži lze kořen kudzu využít rovněž při léčbě osob závislých na nikotinu, protože podle vědeckých výzkumů vzniká účinek nikotinu v organismu prostřednictvím tzv. receptorů nikotinu. Pokud kuřák přestane kouřit, tyto receptory jsou náhle nevyužité, a proto se objevuje neklid, podráždění a nikotinový abstinenční stav. Vědci tvrdí, že látky obsažené kudzu (zvláště izoflavony) ihned obsadí volné receptory, zmírňují abstinenční příznaky, a usnadňují proto boj s touto závislostí.

Vlastnosti izoflavonů v KUDZU

Někteří vědci tvrdí, že daidzei může v organismu do jisté míry působit podobně jako důležitý hormon estrogen, jehož nedostatek se projevuje u žen v období klimakteria. Tento stav se pojí s různými zdravotními problémy, jako jsou závratě, návaly horka, kožní potíže, zároveň se zvyšuje nebezpečí vzniku srdečních chorob a osteroporózy (úbytku kostní hmoty). Japonští vědci na konci 90.let zjistili, že kudzu některé z uvedených potíží zmírňuje. Práce japonských lékařů navíc prokázala, že dadzain má pozitivní vliv na buňky kostní hmoty.

V 90.letech byl zahájen společný program amerických agentur, jako např. National Cancer Institute (Národní institut rakoviny), Division of Cancer Prevention and Control (Oddělení prevence a kontroly rakoviny) a Food and Drug Administration (Institut potravin a léků), který podporuje výzkum a registraci nových léčiv s preventivním účinkem proti nádorovým onemocněním. Specialisté z těchto institucí vybrali a připravili k testům 32 přírodních přípravků, mezi nimiž se nacházel rovněž genistein, tj. jeden z izoflavonů obsažených v kudzu. V lékařských centrech na celém světě se hovoří o tom, že genistein může preventivně působit proti nádorovým onemocněním prostaty a prsu, což potvrdily vědci z Farmaceutického institutu ve Varšavě.

Zpět na začátek »

Vlastnosti kořene KUDZU a jeho použití:

  • pomáhá regenerovat organismus
  • podporuje detoxikaci vnitřních orgánů, zvláště jater
  • pomáhá regulovat trávení, zmírňuje kyselost žaludku a průjmy
  • zmírňuje bolesti svalů a hlavy
  • pozitivně ovlivňuje činnost oběhového systému a pohybového aparátu
  • podporuje produkci serotoninu a dopaminu, které posilují nervový systém a pozitivně ovlivňují emocionální stavy
  • celkově zlepšuje zdravotní stav a dodává energii
  • dodává tělu fytoestrogeny – látky s podobným, i když slabším účinkem než tyto pohlavní hormony
  • je také bohatým zdrojem škrobů a minerálních látek – železo, vápník, sodík
  • podporuje protialkoholní a antinikotinovou léčbu
  • působí podpůrně a chrání osoby ohrožené vznikem závislosti na alkoholu
  • pomáhá snížit potřebu konzumace alkoholu

KUDZU lze jako podpůrný prostředek užívat při následujících potížích:

  • závislost na alkoholu
  • závislost na nikotinu
  • toxikace jater různého původu vyvolané v důsledku užívání alkoholu nebo jiných toxických látek, některých léků nebo jako následek nesprávné výživy
  • slabý krevní oběh, nedostatečné prokrvení končetin či mozku
  • problémy s trávením a vylučováním
  • nadměrná vzrušivost nebo apatie
  • problémy v období klimakteria

Kořen KUDZU působí dlouhodobě, jeho první účinky však lze pocítit již po velmi krátké době užívání, asi po 1–2 týdnech.

Zpět na začátek »

Souvísející produkt

849,00 Kč
Skladem

Podobné články

Srdce - i skryté vady jde najít

Srdce - i skryté vady jde najít RNDr. Mária Kropáčková ,... celý článek

RAKOVINA – hrozba lidstva 21.století –...

RAKOVINA – hrozba lidstva 21.století – zachrání nás... celý článek

Téměř vše o vitaminu D

Téměř vše o vitaminu D autor: RNDr. Petr Fořt, CSc., nutriční... celý článek