Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

Správná výživa pro děti – pojistka dobrého zdraví

Obsah článku:

Formulace optimální výživy pro děti již od útlého věku je problém, který trápí především rodiče. Není divu, rostoucí výskyt dětské obezity je alarmující. Vznik nadváhy dítěte je důsledkem působení řady faktorů, mezi nimiž BMI ženy před početím, způsobu stravování v průběhu těhotenství a v období kojení, stravovacího režimu (plán) až do ukončení puberty a genetických dispozic. Nevhodné výživové zvyklosti, vzniklé a fixované v dětství, jsou obtížně odstranitelné – platí, že „příklady táhnou“.

Skladba stravy

Skladba stravy je nejdůležitější – tak například pravidelné použití kombinace pokrmů, obsahujících mléko a pšeničnou mouku je jistým krokem k obezitě. Kromě toho velmi záleží, jak se stravuje celá rodina.

Stravování ve škole a v rodině

Rodiče se musí zajímat, co dítě konzumuje ve školce a ve škole, protože musí dítě naučit vybírat si vhodné pokrmy. Dítě nesmí být ke konzumaci pokrmů, nabízených ve školkách, nuceno! Rodiče zajišťují přesnídávky a nápoje (nebo je odbývají kapesným), které jsou důležité hlavně v případě, že dítě ve škole nechodí na oběd. Způsob stravování v rodině a ve škole je významným „spouštěcím mechanismem“ možné skryté podvýživy stejně jako nadváhy.

Zpět na začátek »

Nevhodné pokrmy ve stravě dítěte

Naneštěstí současná česká kuchyně opět přechází k původním nešvarům, nyní ještě kombinovaným s americkým stylem rychlého občerstvení. Ve stravě dítěte tak převažují nevhodné pokrmy, kterými jsou především:

  • zmrzliny, mražené mléčné krémy a „mléčné koktejly“
  • sušenky, sladkosti
  • krekry všeho druhu
  • limonády, často i s kofeinem a chininem
  • doslazované džusy
  • mleté maso (česká sekaná stejně jako americké hamburgery)
  • hranolky
  • smažené pokrmy (masa)
  • koblihy a „fastfoodové donuts“
  • ohřívané uzeniny (hot-dog a české teplé měkké uzeniny)
  • slazený popcorn
  • moukou zahušťované omáčky
  • těstoviny, zapékané se sýrem a smetanou
  • pizza všeho druhu

Zpět na začátek »

Nevhodné výživové zvyklosti jsou příčinou zdravotních problémů

  1. Nadbytek soli spolu s častým nedostatkem tekutin brzdí výdej energie, poškozuje ledviny, ohrožuje výkonnost mozku a působí hromadění tekutin v těle.
  2. Nadbytek tuků včetně ztužených tuků a většiny rostlinných olejů (tím spíše přepálených) a sladkostí s tukem, obsahujícím trans-mastné kyseliny zvyšuje příjem energie aniž by tlumil chuť k jídlu. Naopak chybí esenciální mastné kyseliny řady omega-3, nutné k vývoji mozku a k dobré imunitě. Náhrada másla margarínem způsobí pokles příjmu mastných kyselin s krátkým řetězcem, nezbytných k udržení příznivé mikrobiální flóry střeva a následně k prevenci zácpy a snížení rizika zaplísnění.
  3. Nadbytek jednoduchých cukrů spolu s přebytkem energie dříve či později vede k rozvoji poruchy, zvané metabolický syndrom.
  4. Konzumace nepřirozených chemických potravinářských aditiv (látky, používané ke konzervaci, barvení, stabilizaci, ochucení a zvýšení trvanlivosti) se u řady z nich ukázal jako jeden z faktorů, vyvolávajících různé poruchy včetně například alergie.
  5. Vzniká skrytá podvýživa v důsledku nedostatku vitaminů, ochranných látek, vlákniny a minerálních látek. To je způsobeno konzumací biologicky nehodnotných levných potravin a použitím nevhodné kuchyňské přípravy stravy. Skrytou podvýživou trpí velmi mnoho dětí včetně těch, které trpí nadváhou či obezitou.
  6. Přetěžování zažívacího traktu a orgánů, odpovědných za zpracování a využití přijatých živin a vyloučení vzniklých škodlivých látek, vede k postupnému poškozování jejich funkceschopnosti a projeví se nejprve některými „banálními“ problémy, například zácpou. Stoupá výskyt dříve téměř neznámých problémů, především potravinových alergií. Rostou řady lidí, trpících nesnášenlivostí mléčných bílkovin, přecitlivělostí nebo alergií na lepek (především na pšenici).
  7. V důsledku nevhodné výživy roste četnost výskytu poruch psychického i fyzického vývoje – roste výskyt hyperaktivity a agresivity, poruch učení, lehké mozkové dysfunkce, atd.

Co dělat?

Plánovat jídelníček, regulovat (omezovat) velikost porce, mít přehled o tom, co dítě jí a v jakém množství a to po celý den. Nutné je „taktické“ vyhýbání se konzumaci (a nabídce) nevhodných potravin. Součástí prevence i řešení problému je stimulace dítěte k pravidelné fyzické aktivitě.

Snídaně u dětí

Pokuste se naučit dítě snídat a pokud se to podaří, umožněte mu konzumovat snídani v klidu. Zamezíte vzniku vlčího hladu k němuž bez snídaně dojde v průběhu dopoledne, ale především tak snížíte touhu dítěte po nevhodném typu přesnídávky především pokud si ji kupuje samo.

Přesnídávky

Přípravou správných přesnídávek zabráníte konzumaci limonád a sladkostí. Nahraďte čipsy, krekry, sušenky, oplatky a levné tyčinky všeho druhu ovocem, případně jogurtem, sendvičem apod.

Jaké potraviny konzumuje Vaše dítě?

Snažte se získat přehled o tom co, kolik a jaké potraviny (pokrmy) dítě konzumuje, které má rádo a které mu naopak dělají problémy – a proč.

Vaření

Pokuste se vařit novým způsobem včetně použití parní trouby a hygienicky nezávadného keramického nádobí. Při přípravě nebudete muset používat tuk. Tak například drůbež je „zdravá“, zelenina také – a dokonce chutná i dětem když se správně připraví, kdežto smažené kuřecí nuggety nebo smažené fílé určitě ne.

Přístup k dětské výživě

Nesmíte dítě traumatizovat vyhrožováním, že nebude-li dodržovat vaše pokyny a bude odmítat jíst co jste mu připravili, nebude mít dobrou fyzickou a psychickou výkonnost a bude často nemocné, takže nebude moci provozovat oblíbené aktivity. Co když jeho výhrady k vámi nabízeným pokrmům jsou oprávněné.

Zpět na začátek »

Nabízení vhodných potravin

Pokuste se nenápadně zvýšit nabídku vhodných potravin, zkuste pravidelně nabízet zeleninu a tuzemské druhy ovoce a celozrnných obilovin, zkuste atraktivně nebo dokonce i „skrytě“ zvýšit podíl luštěnin (formou kombinovaných pokrmů).

Musíte se naučit vhodně kombinovat základní potraviny a pokrm chutně a atraktivně upravit. Rozhodně nezkoušejte některé striktní alternativní výživové styly!

Dítě pravidelně 1× za měsíc změřte a zvažte ale nedělejte si starosti, pokud se fyzický vývoj (vzestup hmotnosti) na nějakou dobu zastaví. Dítě nemusí ani nesmí přibírat pravidelně! Věnujte mimořádnou pozornost dostatečnému příjmu neslazených tekutin.

Dětský organismus ztrácí tekutiny mnohem intenzivněji než dospělý. Pokud zjistíte, že dítě si ve škole vybírá především sladká nebo naopak smažená jídla, musíte to v klidu řešit. Někdy opravdu nezbývá než připravovat obědy doma. Zásadní chyba je nutit dítě, aby si hotový oběd ohřívalo v mikrovlnné troubě! POZOR – nedávejte dítěti šanci aby si doma vždy našlo něco „sladkého“. Nedovolte dítěti, aby si z ledničky nebo spíže bralo hotové potraviny nebo pokrmy dle vlastní volby nebudete-li mít jistotu, že volí správně případně vám bude jasné, že tam najde párky, slazené mléčné krémy, salám atd.

Pokud dítě nechce pokračovat v jídle, nechejte ho odejít od stolu. Nenabízejte mu pamlsky s vysokým obsahem tuku a cukru před jídlem ani jimi nenahrazujte odmítnutou stravu. Zkuste dítě motivovat formou jeho aktivní pomoci při přípravě pokrmů

Dítě může jíst v časových intervalech, které si samo určí.

Zpět na začátek »

Hrozí dítěti nadváha nebo k ní už dokonce došlo?

Naučte se jednoduché triky, jak snížit obsah energie ve stravě Kategoricky se vyhýbejte tučnému masu a mletým masným produktům a ztuženým rostlinným tukům včetně těch, které jsou používány výrobci jako součást některé „chutné“ potraviny.

Jednoduché cukry

Omezte na minimum použití jednoduchých cukrů a všech slazených nápojů (včetně nyní tak módních ledových a jiných čajů v plastových láhvích) a potravin.

Podávejte postupně stále méně slazené nápoje a poté jen neslazené, aniž byste se uchýlili k použití nápojů slazených umělými sladidly. Nepoužívejte nápoje s obsahem umělých sladidel!

Přestaňte chodit do cukrárny a nenoste domů zákusky a bonbony!

Naučte se připravovat domácí moučníky „racionálním“ způsobem, případně „pečení“ nahraďte například palačinkami, rýžovým nákypem, dušeným či pečeným ovocem. Nenabízejte „mléčné kaše“.

Pomazánky

Přestaňte používat „pomazánky“, protože vždy obsahují mnoho nevhodného (ztuženého) tuku – nahraďte je šlehaným tvarohem nebo namísto nich nabídněte některé typy vegetariánských paštik (v tubě), bude-li je dítě tolerovat.

Omezte konzumaci pečiva a mléka.

RNDr. Petr Fořt, CSc., nutriční poradce, dietolog a privátní konzultant pro výživu

>Zpět na začátek »

Souvísející produkt

Momentálně nedostupné

Podobné články

Lymská borelióza: Neznámá epidemie

Lymská borelióza: Neznámá epidemie Obsah článku:... celý článek

Společenská odpovědnost značky Mercola a...

Společenská odpovědnost značky Mercola a informace o značce a aktivitách... celý článek

Srdce - i skryté vady jde najít

Srdce - i skryté vady jde najít RNDr. Mária Kropáčková ,... celý článek