Menu
- Dle cíle
- Velkoobchod
- Doplňky stravy
- Vitamíny
- Proteiny
Gainery
- Potraviny
- Kosmetika
- Zdravá voda
Pokročilá filtrace
Náhradní součásti
Sleva na balíček
Zákaznická linka: +420 734 400 730
Nové
Datum dostupnosti:
Produkt je vhodný pro všechny jedince zaměřené na:
Produkt patří mezi nootropika - zaměření na vyladění a optimalizaci mozkové činnosti. Hlavní účinek nootropik: vnitřní zklidnění, maximální koncentrace, psychická odolnost, výkon (mentální i fyzický).
Co doplněk obsahuje
Ashwaganda
Ashwaganda pochází z Indie je součástí tradiční Ajurvédské medicíny a je známá také jako indický ženšen nebo zimní třešeň. V Ajurvédě je označována jako rasayana, což značí osvěžení a omlazení. Její účinky souvisí s celkovou psychickou kondicí, odolností proti stresu, optimální hladinou hormonu kortizol a stavem kardiovaskulárního systému.
Např. podle jedné studie se dostavil efekt snížení kortizolu než ve skupině s placebem. Ukázalo se, že Ashwagandha snižuje hladiny kortizolu u osob trpících chronickým stresem a obnovuje zdravou funkci nadledvin a normalizuje sympatický nervový systém.
Podporuje zdravé hladiny celkových lipidů, cholesterolu a triglyceridů, které jsou již v normálním rozmezí.
Kořen obsahuje nejvyšší koncentraci účinných látek a pomáhá modulovat rovnováhu hormonů, včetně hormonu štítné žlázy, estrogenu a progesteronu, což je prospěšné pro ženy v menopauze. Kořen také snižuje hladiny kortizolu a obnovuje citlivost na inzulín.
U mužů může ashwagandha pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Jedná se o jediný adaptogen bohatý na železo - je užitečný pro léčbu anémie.
Sibiřský ženšen - 160 mg extrakt (ekvivalent k 4000 mg sušeného kořene), Eleutherococcus senticosus
Tato rostlinka se po staletí užívá v tradiční čínské medicíně. Zpopularizovali jej zejména ruští astronauti a sportovci, kterým pomáhala při extrémním psychickém i fyzickém zatížení. Účinky souvisí s reakcí kardiovaskulárního systému na stres, s schováním organismu během únavového syndromu, s metabolismem glykogenu a prevencí deprese.
Nicméně, jeden přehled naznačuje, že sibiřský ženšen zvyšuje schopnost přizpůsobit se nepříznivým fyzickým podmínkám a zlepšuje duševní výkon.
Sibiřský ženšen není pravý ženšen (Panax ginseng) a neobsahuje ginsenosidy. Jeho aktivní složky se nazývají eleutherosidy, o kterých se předpokládá, že stimulují váš imunitní systém. Stejně jako americký a asijský ženšen, sibiřský ženšen je adaptogen, který se tradičně používá ke zvýšení energie, stimuluje imunitní systém a podílí se na zvyšování vitality.
Výzkum také ukázal, že sibiřský ženšen má neuroprotektivní účinky, zčásti zlepšením signalizace hipokampu a mikrogliálních buněk a existuje několik důkazů, které naznačují, že může pomoci předejít nebo zpomalit ztrátu motorických funkcí spojených s Parkinsonovou nemocí.
Ženšen sibiřský má také mírné antidepresivní účinky a je užitečný pro nespavost, poruchy chování a paměti. Bylo prokázáno, že zlepšuje vytrvalostní zátěž zlepšením využití kyslíku ve vašem těle.
Neužívejte ve vysokých dávkách a pouze po konzultaci s lékařem u osob se srdečním onemocněním, protože může vyvolat palpitace, tachykardii a hypertenzi.
Schisandra
Schisandra je další bylinka z čínské medicíny používáná pro posílení takzvaného „Qi“. Neboli energie a vitality. Její účinek souvisí s centrální nervovou soustavou, únavovým syndromem a fyzickým výkonem během stresu.
Rhodiola (rozchodnice růžová)
Rhodiola je známá jako arktický nebo zlatý kořen a je velmi rozšířená v polárních oblastech východní Sibiře, v Číně a Skandinávii. Je světově jednou z nejpopulárnějších rostlinek užívaných pro podporu odolnosti proti stresu. Její účinky souvisí s psychickou kondicí, soustředěním a únavou. Užívá se při syndromu vyhoření a dlouhodobém stresu.
Důkazy naznačují, že rhodiola může zvyšovat hladiny serotoninu až o 30%. Výzkum publikovaný v roce 2015 v porovnával rozchodnici s antidepresivy sertralin. Podle psychiatrů, kteří používají rhodiolu ve své klinické praxi, je rostlinný extrakt „životaschopnou volbou v mnoha případech pro léčbu mírné až střední deprese“.
Lékořice
Lékořice se mezi adaptogeny neřadí, ale svými účinky je jim podobná. Obsahuje látku glycyrrhizin, jejíž působení souvisí s produkcí kortizolu. Mimo to se lékořice používá v souvislosti s posílením fyzické i psychické vytrvalosti a únavovým syndromem.
Kořen lékořice může zvýšit energii a vytrvalost, posílit imunitní systém a chránit brzlík před poškozením kortizolem. Použití většího množství však vyžaduje odborný dohled.
Lékořice má mírnou aktivitu glukokortikoidů a může působit synergicky s kortizolem. Složky lékořice (primárně glycyrrhizin, který je strukturně podobný kortikoidům) se mohou vázat na receptory glukokortikoidů a mineralokortikoidů, což slabě napodobuje úlohu endogenních steroidních hormonů. Existuje několik důkazů, že lékořice může také snížit rozpad hydrokortizonu na neaktivní produkty kortizolu.
Lékořice, podobně jako steroidy, může způsobit retenci soli, zvýšený krevní tlak a hypokalemii. U pacientů užívajících dávky kořenu lékořice v gramech by měl být sledován draslík a krevní tlak. Tento účinek je odstraněn v deglycyrizovaných formách lékořice (DGL), ale také jim chybí účinná složka pro léčbu únavy.
Je zajímavé, že extrakt lékořice prokázal účinnost proti Helicobacter pylori, proti kmenům rezistentním na klaritromycin (zdroj ScienceDirect).
Tradiční dávkování se pohybuje v rozmezí do 1000 mg, obecně toxická dávka se udává od 4000 mg za den.
Kombinace dávkování pod neodborným dohledem nemusí být zrovna ideální, pokud si koupíte produkt, který obsahuje např. prášek. Musíte se víc hlídat při dávkování.
Zajímavý poznatek k účinkům jednotlivých druhů lékořice hovoří o vhodné kombinaci lékořice lysé a lékořice uralské. Lékořice uralská snižuje riziko toxicity samotného extraktu glycyrrhizinu v dávce.
Tím chceme naznačit, že je nutné se bavit nebo sledovat expertní zdroje, pokud se chcete věnovat suplementaci něčeho tak komplexně složitého jako jsou adaptogeny. Proto je nutné dbát na výběr těch správných produktů, kde je ověřené dávkování a opravdu víte co kupujete.
Pozor tedy na čaje a prášky, kde se obtížně odhaduje množství. Buďte opatrní a nepodceňujte celkové množství i co se týče do délky kúry. Dle klinických závěrů in vivo, je dávka izolovaného glycyrrhizinu (nejvíce studovaný saponin lékořice), která nezpůsobí zvýšení krevního tlaku a retenci sodíku, v rozmezí 0,015 až 0,229 mg/kg tělesné váhy (zdroj AARM).
Jak je to se zvyšováním tlaku
Na rozdíl od mnoha informací o zvyšování krevního tlaku, lze konstatovat, že tento efekt je hodně ojedinělý. Spíše je zajímavá informace, že ke zvyšování docházelo u jedinců, kteří už vykazovali adrenální nerovnováhu před suplementací (týká se to specifické skupiny lidí s určitou formou izoformy enzymů v procesu a dále lidí, kteří mají málo draslíku).
Tohle je docela důležitá informace, leč bychom vždy měli znát, jak na tom jsme, než se pustíme do různých programů, zaručených postupů a babských rad, které nás zahlcují nejenom na internetu.
Mechanismus funkce glycyrrhizinů
Jedná se o skupinu steroidních saponinů, které inhibují skupinu steroidně specifického enzymu zodpovědného za katalýzu interkonverze aktivních a neaktivních kortikosteroidů, jako je kortizol a kortizon. Inhibice těchto enzymů prodlouží životnost kortizolu v celkové cirkulaci a může podpořit slabou adrenální žlázu zvýšením hladin kortizolu v tkáních, když je adrenální výstup nedostatečný.
Nutno poznamenat, že efektivita této funkce je závislá na množství. Inhibice enzymu je přechodná u 0-500 mg. Dávky 1000 – 1550 mg můžou způsobit dlouhodobější efekt.
Ostatní metabolity (např. carbenoxolone mj. podporuje funkci mitochondrií) mohou také snižovat nové uvolňování kortizolu inhibicí konjugace metabolických prekurzorů deoxykortikosteronu a dehydroepiandrosteronu v nadledvině.
Tady vidíme, že působení lékořice je velmi zajímavé s ohledem na metabolity a hlavní účinné látky. V komplexním pohledu se můžeme bavit o harmonizaci adrenální funkce. Tedy v případech, kde je kortizol nižší (Addisonova choroba), tak tam dochází ke zvýšení, tam kde je kortizol vyšší, tam dochází k jeho optimalizaci (zdroj: Clin Endocrinol (Oxf). 1996;45(5):605–11. Urinary free cortisone and the assessment of 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenase activity in man. Palermo M, Shackleton CH, Mantero F, et al.).
Čistota produktu
- Všechny složky jsou 100% aktivní
- Produkt je oficiálně certifikován autorizačním úřadem Soil Association jako organický produkt s garantovaným ekologickým původem použitých ingrediencí.
- Použita je výhradně forma kvalitních kapslí rostlinného původu, s obsahem volného prášku (značka Viridian Nutrition nevyužívá formu levnějších tablet z důvodu vysokého obsahu balastních pojiv a lepidel, která mohou tvořit až 50% tablety)
- Produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky
- Neobsahuje složky živočišného původu: vhodné pro vegany
- Neobsahuje konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý, kyselinu stearovou
– Složky obsažené v produktu pochází z plodin a rostlin od malých lokálních producentů. Jednou z klíčových zásad Viridianu je právě podpora místních farmářů a výrobců (nikoli nadnárodních korporací), s nimiž má velmi korektní a férové vztahy. Viridian tak naplňuje svoje heslo etické vitamíny a rovněž díky tomu garantuje kvalitu svých doplňků, protože má přehled o celém výrobním procesu – doslova od semínka až po finální produkt.
Balení: 30 kapslí
Doporučené dávkování: Berte 1 kapsli denně s jídlem.
Upozornění: Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, není-li doporučeno lékařem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není náhrada pestré stravy. Skladujte v chladu, suchu, mimo dosah dětí.
Výživové údaje:
Počet dávek v balení: 30 | 1 kapsle obsahuje |
Extrakt z kořene ženšenu sibiřského (Eleutherococcus senticosus) (ekvivalent k 4000 mg sušeného kořene) | 160 mg |
Standardizovaný extrakt z kořene Ashwagandhy (Withania somnifera) (8 % withanolidů) | 125 mg |
Standardizovaný extrakt z kořene lékořice (Glycyrrhiza glabra) (20 % kyselina glycyrrhizová) | 100 mg |
Extrakt z plodů Schizandry chinensis (ekvivalent k 1000 mg sušeného plodu) | 100 mg |
Extrakt z kořene Rhodioly Rosey 83 mg (ekvivalent k 250 mg sušeného kořene) | 83 mg |
Složení v 1 veganské kapsli: Extrakt z kořene ženšenu sibiřského (Eleutherococcus senticosus) 160 mg (ekvivalent k 4000 mg sušeného kořene), standardizovaný extrakt z kořene Ashwagandhy (Withania somnifera) 125 mg (8 % withanolidů), standardizovaný extrakt z kořene lékořice (Glycyrrhiza glabra) (20 % kyselina glycyrrhizová) 100 mg, extrakt z plodů Schizandry chinensis 100 mg (ekvivalent k 1000 mg sušeného plodu), extrakt z kořene Rhodioly Rosey 83 mg (ekvivalent k 250 mg sušeného kořene), obal kapsle (hydroxy-propylmethylcelulóza).
Vzhledem k tomu, že mnoho bylin a živin neprošlo dvojitě zaslepenými studiemi, je nutné mít se na pozoru. Na druhou stranu pokud by se lékaři omezovali pouze na to, co je plně prokázáno zaslepenými studiemi, umění léčení a obnovení zdraví živinami a bylinami, používaných v klinickém prostředí po stovky až tisíc let, by bylo ztraceno.
Diskutované klíčové bylinky mohou být bezpečně použity, pokud jsou použity správně, více neznamená lépe. Adaptogeny fungují, pokud jsou podávány v bezpečných množstvích, jinak jsou toxické a můžou naopak způsobovat nežádoucí efekty.
S adaptogeny opatrně, více neznamená lépe. Pozor na přestimulovanost – je nutné dbát na dávkování. Adaptogeny se používají ideálně v kúrách ne dlouhodobě.
Dávejte si pozor na standardizace extraktů a koncentrátů. Vždy se ptejte výrobce na standardizace, abyste věděli, jak moc koncentrovaný přípravek užíváte. Např. ruská metoda extrakce (30% alkohol/70% voda, evaporace 1:1) je zdaleka silnější než standardizované americké tinktury, které jsou dělány 2:1. Podle dostupných zdrojů je efekt až 10-krát větší než u amerických tinktur. To neznamená, že jsou produkty např. z Ruska špatné, pokud jsou čisté, ale je potřeba mít se na pozoru při užívání v případě ne dobře označených produktů.
Proto je Viridian Nutrition dobrá volba, leč jste si jisti co v produktu ve skutečnosti je. Navíc jde o tradiční Britskou firmu, jejíž zakladatelka začínala v Americkém Solgaru, což je též dobrá značka i pro sbírání zkušeností v tomto odvětví.
Energetický možný vliv na humorální (hormonální) regulace jednotlivých adaptogenů dle naimh.com
Sibiřský ženšen - teplo
Schisandra - teplo
Glycyrrhiza (lékořice) - neutrální
Rhodiola – jemně ochlazuje
V závislosti na množství je potřeba pozorovat efekt, který se dostaví s ohledem na stav organismu.
Lze najít spoustu odkazů, že ženšen může zvýšit krevní tlak u pacientů s hypertenzí nebo bez a též podporovat palpitace srdce. Rhodiola může stimulovat a podporovat úzkost, bušení srdce a nespavost. Lékořice to samé; nesmí se např. při vysokém tlaku.
Mnohdy tyto zdroje nedodávají informaci, co je kritické množství a jaká jsou oficiálně schválená kritická množství a už vůbec nehovoří o vlivech kombinací metabolitů jednotlivých adaptogenů na neurotransmitery (např. inhibice GABA – což např. vedlo u pokusu na myších k maskování vyčerpání, u lidí je to mnohdy v závislosti na množství to samé).
Jednoznačný závěr je:
Neužívat dlouhodobě a vždy s rozumem s ohledem na situaci, kterou řešíte nebo v které jste.
Využívejte zdroje, které se zabývají problematikou co nejkritičtěji, lze nalézt např. na restorativemedicine.org (AARM), NIH, North American Institute of Medical Herbalism, New York Academy of Sciences, JAMA internal medicine a další.
Berte kriticky zdroje od The Swedish Herbal Institute (SHI) - zastánce rhodioly a producent - testování látek dodaných SHI se věnuje NIH, AARM v několika studiích na zvířatech (není to nutně o tom, že by dělali něco špatně jen je potřeba více posuzovat).
Příliš optimistické závěry si můžete přečíst na Thieme - planta medica, kde nebyla většina studií podrobena standardnímu review a kritice. Proto studie nejsou všechno a vždy záleží na zdroji a metodice.
Povětšinou je řečeno, že zmiňované vedlejší účinky se neprokázaly u standardního dávkování, resp. pouze pokud docházelo k nadměrnému nebo nevhodnému dávkování po dlouhou dobu.
Proto jsme příznivci kúr nebo jednorázového použití jednotlivých bylin separátně, pokud Vám z nějakého důvodu komplexnější kombinace nesedne. Je potřeba zapojit intuici a v některých případech i konzultaci s lékařem, který zná Vaši anamnézu.
Každý adaptogen vytváří jiné metabolity, které můžou a nemusí mít nutně synergické účinky. Celkový rozsah působení není úplně do podrobna znám, resp. jsou popsané jen některé skupiny např. glycosidů.
Tam kde popisy jsou tam není konstatována závadnost u nepřekračování doporučených denních dávek u zdravého dospělého člověka. Též dochází k různým aktivacím podle toho, zda se tělo nachází v extrémní zátěži nebo je v klidu, s tím souvisí stav biochemie organismu.
U pacientů s anamnézou jakéhokoliv typu je nutná konzultace s lékařem vždy! Souhrn všech kontraindikací může být mnohdy rozsáhlý.
Dávejte si též pozor při podávání prášků, čajů, kde je obtížné odhadnout dávkování (když sypete něco do koktejlu). Pokud chcete mít jistotu zařaďte adaptogeny v předem standardizovaných dávkách ať máte jistotu.
Adaptogeny fungují prostřednictvím dvou hlavních řídících systémů v těle a to HPA (hypotalamická, hypofyzární, adrenální osa), která kontroluje endokrinní funkci, nervový systém a některé imunitní funkce. Druhý systém je SAM (sympato-adreno-medulární), což je naše "bojová odezva". Osa SAM stimuluje produkci katecholaminů (adrenalinu a noradrenalinu) a je velmi rychlá, adrenalin je vylučován během vteřin nebo minut.
Dr. A. G. Panossian (jedna z předních světových autorit na adaptogeny - též 13 let v SHI) zjistil, že adaptogeny pracují na buněčné úrovni, aby zabránili mitochondriální dysfunkci vyvolané kortizolem (hlavní stresový hormon). Mitochondrie jsou „motory našich buněk“ a když nefungují správně, může to přispět k podmínkám, jako je chronický únavový syndrom a fibromyalgie.
Podpůrná funkce nadledvin s adaptogenními bylinami
Na rozdíl od jiných stimulantů (kofein), mechanismy působení adaptogenů souvisí s regulací stresového systému a jsou spojeny s biochemickou adaptací na stres. Jedná se konkrétně o inhibici formace p-SAPK/p-JNK během stresu.
Osa HPA (hypothalamo-hypofyzárně-adrenální) zahrnuje synergii a zpětnou vazbu mezi hormony nadledvin a hormony uvolněnými hypotalamem a hypofýzou. Hypotalamus a hypofýza jsou silně ovlivňovány stresem a emocionálním stavem jednotlivce. Vliv HPA osy na emocionální stav byl poprvé popsán v oblasti psychologie, kde biochemické adaptace zaznamenané z dlouhodobého stresu a přepracování vedly k poruchám spánku, podrážděnosti a vyčerpání.
Psychologické a fyzické problémy způsobují akutní stresové reakce zahrnující mozkové neurotransmitery, které zase ovlivňují uvolňování kortikotropinů a dalších hormonů z hypotalamu (sekrece CRH) a hypofýzy (sekrece ACTH). Hormony hypofýzy a hypotalamu následně působí na nadledvinky (sekrece kortizolu).
Dlouhodobá stimulace nadledvinek vede k dysfunkci nadledvinek; žlázy se stávají hypertrofickými, méně citlivými nebo erraticky citlivými, jak je prokázáno při abnormálním uvolňování kortizolu. Je známo, že chronický stres a výsledný nárůst kortizolu potlačují normální aktivitu bílých krvinek, což je následně spojeno se změnami cytokinů a větším výskytem zánětlivých a alergických reakcí.
Adaptogeny nabízejí podpůrné mechanismy nadledvin, které zlepšují uvolňování ACTH z hypofýzy, CRH z hypotalamu a optimalizují schopnost reakce nadledvinek. Tyto bylinky také zlepšují odezvu nadledvin na stres a fyzické problémy a normalizují některé neurotransmitery zapojené do osy HPA.
Upozornění:
Tento produkt byl uvedený na trh jako doplněk stravy. Produkt nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék a není určen jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost vyznačena na obalu. Účelem informací zde uvedených není zvýšení spotřeby a výdeje produktů. Nevybízíme vás k nevhodnému, nestřídmému nebo neopodstatněnému užívání produktů. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinné látky a použítí produktů konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.