Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

Jak na to? Aneb jak posilnit organismus po náročné zimě.

   02/09/2019 17:03:55     Skočte do jara    0 Komentáře

Článek má za cíl popsat jednotlivé super potraviny a doplňky v souvislosti s přirozenou detoxikací a posílením organismu. Všichni chceme snížit riziko civilizačních chorob, vyhnout se únavě a častým nachlazením.

Proč je nutné mít se na pozoru!

Z našeho pohledu hraje velkou roli přirozený detoxikační průběh organismu a jeho maximální podpora v tomto ohledu.

Přirozené procesy lze do určité míry ovlivnit, nicméně tělo reaguje podle svých zásad a principů, proto je pojem detoxikace pojmem spíše marketingovým.

Tělo má celou škálu samočistících procesů a jejich ovlivnění je v rovině teoretické. Pro správnou funkci je potřeba dbát na nezatěžující stravu, antioxidační kapacitu a v neposlední řadě na vyváženou suplementaci.

Poté je potřeba brát ohled na množství a dávkování všech super potravin a suplementů. Neplatí, že čím více tím lépe.

Často odhadujeme co má být cílem detoxikace nebo pročištění popřípadě obnovy. Některé symptomy jsou častokrát maskovány a sensoricky neuchopitelné laickým pohledem. Proto se vždy o svém postupu poraďte s odborníkem a ne s prodejcem oné či jiné zázračné kúry nebo preparátu.

Jednoznačné řešení mnohdy neexistuje, protože nikdo z nás neví v jakém stavu má střevní trakt, necítí probíhající záněty (pokud nemají kožní projevy nebo jiné), nezná stav jater a systému látkové výměny. Nezná efektivitu svého trávení natož možnou permeabilitu střev. Proto jsou obecné rady a návody orientační, tedy slouží k inspiraci a ne k bezhlavému následování.

Normalizujte střevní trakt

Mnohdy platí, že bez normalizace střevní flóry jakož i játrové látkové výměny je náprava do remise nepředstavitelná, ba nemožná. Platí pro neurodermitidy obzvlášť.

Jedná se o problémy:

  • Rozbujelost střevní flóry potenciálními patogenními zárodky a následné usnadnění rozmnožení původců nákazy je častým nepozorovaným průvodním jevem.
  • V neposlední řadě tvorba toxických produktů látkové výměny z důvodu střevních zárodků. A to nemluvíme o nutnosti nepřidávat další škodlivé látky přes stravu.
  • Z toho všeho plyne zvýšené zatížení jater.
  • Dostavují se negativní vlivy na zdraví střev a centrálního nervového systému. Narůstá tak celkové vyčerpání intestinálního imunitního systému z důvodu zvýšeného pronikání zárodků střevní stěny, např. sepse z důvodu fyziologických střevních zárodků.

Vždy je tedy nutné diskutovat vhodné prepáráty s ohledem na aktuální zdravotní a fyziologický stav.

Ne vše každému vyhovuje, a proto doporučiji nutriční anamnézu popřípadě biochemické vyšetření s ohledem na stav organismu než podléhat krátkodobým zběsilým kúrám, které častokrát nic nevyřeší naopak organismus většinou stresují a při náročnějších jednostranných aplikacích vyčerpávají rezervy. 

Oxidační stres

Oxidační stres souvisí se vznikem vedlejších produktů okysličování organismu. Pokud máte nezdravý životní styl (nedostatek pohybu, chronický stres a vypětí, kouření, špatná strava) a nízkou antioxidační kapacitu organismu, poté dochází ke hromadění což má za následek poškozování buněk.

Nejlepší postup je dbát na dostatečnou antioxidační kapacitu a zbavit se faktorů, které umocňují oxidační stres. 

Pokud máte oxidační stres a požíváte nadmíru např. oxidu dusnatého (oxid působí vazodilatačně; tedy se schopností cév se přirozeně roztáhnout - ovlivňuje pružnost) není to optimální rozhodnutí. Oxidační stres způsobuje, že oxid dusnatý reaguje se superoxidem a vzniká peroxynitrit, který poškozuje endoteliální buňky.

Tedy neplatí, že když vezmu doplněk stravy, ale nezměním svůj styl (stres, kouření, nadměrný alkohol, špatná strava apod.), že se dostaví žádaný efekt.

Vydefinovali jsme 6 oblastí podpory organismu.

Biomonitoring centra kontroly nemocí a prevence (www.cdc.gov) z roku 2009 odhalil přibližně 212 různých chemikálií, o kterých se středověkému člověku ani nesnilo a s kterými se musí naše těla vyrovnat a seznam roste resp. určitě jste slyšeli o plavoucím obrovském ostrovu z plastů a problematice mikro plastů a to není výčet všeho co se nachází ve vodě, která nám teče z kohoutku.

V neposlední řadě neméně důležité faktory se zásadním vlivem na celkový stav našeho organismu a CNS (centrální nervová soustava): 

  • správný pohyb (silové a kondiční cvičení),
  • dostatek světla, spánku a otužování,
  • práce se stresem.

Seřazeno podle abecedy, ne podle důležitosti:

1) Antioxidanty

2) Imunita

3) Probiotika a enzymy

4) Vitamíny a minerály

5) Zdravá voda

6) Zelené potraviny

Začneme od zadu. Nejdůležitějším a častokrát podceňovaným faktorem je co nejméně závadná voda, kterou pijeme.

Zdravá voda

V pitné vodě jsou velké rozdíly, protože nemáme politiku domovních filtrů (např. v Německu, Rakousku je to častá praxe), neteče nám voda přímo z Alp a v neposlední řadě máme staré vodovodní sítě, jak je třeba patrné v Praze a nedávné problémy s kvalitou v Dejvicích apod.

Tam, kde nepoužívají chlór a mají nový vodovodní řád, ještě nemají vyhráno. Samotné vodárny se o těkavé a další látky (VOCs a další) nestarají, jde o základní úpravu vody, za kterou ručí pouze na výstupu.

Pokud nepijete filtrovanou vodu sami se stáváte filtrem a rozšiřujete seznam látek, s kterými se tělo musí vypořádat a zvyšujete nároky na antioxidační kapacitu.

Antioxidanty

zahrnuto: acai berry, ubiquinol, kudzu, Milk Thistle, vitamin C, anthogenol, fermentovaný česnek, astaxantin, fermentovaná kurkuma, MSM s kyselinou lipoovou, Olive leaf, Resveratrol, Vitamín E, L-Glutamin a quercetin.

Acai - dobrá složka do zdravých koktejlů, jedna z nejvýživnějších druhů ovoce na světě, je přirozeným zdrojem řady živin, fytonutrientů a antioxidantů.

Ubiquinol - redukovaná neoxidovaná forma koenzymu Q10. Nemá smysl užívat jinou formu Q10, leč konverze na redukovanou formu není po 25. roku života tak efektivní a zbytečně tím dochází ke zvyšování cholesterolu při nadměrné konzumaci klasického Q10.

Kudzu - potenciálně velmi prospěšný doplněk stravy při léčbě poškozených jater, protože zachytává reaktivní volné radikály a posiluje endogenní antioxidační systém (potenciál zvýšení hodnot glutathionu - test proveden na zvířatech).

Milk Thistle (ostropestřec) - napomáhá glutathionu a superoxid dismutáze (boj s volnými radikály), podporuje zdraví jater a štítné žlázy. Antioxidant silymarin optimalizuje prozánětlivou reakci a má protektivní potenciál pro játra a mozek. Stejně tak MSM s kyselinou lipoovou.

Vitamín E - jeden z nejkomplexnějších doplňků na trhu, důležitá součást nejenom střevního zdraví...

Glutamin - používá se při propustném střevu a též napomáhá detoxikaci jater.

Olive leaf - v případě zasažení candidózou a jinými plísňovými entitami např. v krevním řečišti. 

Fermentovaný česnek - silnější antioxidační kapacita než syrový česnek, díky vysokému obsahu S-allyl cysteinu ​​(SAC).

Kurkuma fermentovaná - pozor na produkty s piperinem, kde není brán v potaz fakt střevní permeability. Dr. Mercola podporuje přístup standardizace koncentrátu a extraktu v kombinaci s využitím fermentace s ohledem na senzitivitu GIT. Fermentace dává smysl i s ohledem na vazby účinných látek a jejich reakce v GIT. Kurkuma stejně jako např. česnek zvyšuje střevní permeabilitu (střevní propustnost), pokud je ve velkém množství nebo v kombinaci s piperinem.

Quercetin - velice účinný flavonoid, obecně známý protizánětlivými, antioxidačními a anti-histaminovými vlastnostmi. Použití v případě zánětlivých a alergických stavů, včetně senné rýmy, artritidy, lupus a alergií na potraviny. Quercetin a vitamín B5 s extraktem kopřivy, květu heřmánku, borové kůry, bromelain (z ananasu) a aceroly, která je výborným zdrojem vitamínu C.

Astaxantin - napomáhá uklízet volné radikály ze svalové tkáně a snižuje tak celkovou oxidaci ve svalech. Astaxanthin si vede velmi dobře v zachycování volných radikálů a neutralizaci O2* (singletový kyslík), 65 krát silnější než vitamín, 54 krát silnější než beta-karoten.

Probiotika a enzymy

zahrnuto: probiotika v kasplích i v sáčku, trávicí enzymy - digest gold

Jak již bylo zmíněno výše zdraví GIT hraje nezastupitelnou roli při optimalizaci celkového zdraví a zdravé střevní imunity. Doplněno o trávicí enzymy pro podporu a maximalizaci efektivity trávení.

Imunita

zahrnuto: graviola, colostrum, echinacea, enzyme defense, repair gold, candidase, kril, imunobran, kočičí dráp

Graviola je specializovaným produktem na stimulaci imunitní odpovědi a redukci oxidačního stresu.

Colostrum hraje nezastuptelnou roli při harmonozaci GIT a podporuje obnovu střevní výstelky.

Echinacea - netřeba představovat tuto imunitu stimulující bylinu.

Enzyme defense je kombinace enzymů pro lepší vypořádání se s běžným nebo počínajícím nachlazením.

Repair Gold - v případě otoků, pohmožděnin velmi silná koncentrace Bromelainu a dalších složek.

Candidase - v případě nadměrného výskytu candida albicans jako jedna ze složek na podporu léčby.

Kril obsahuje omega 3 mastné kyseliny v tomto případě nutná součást, podílí se na správné imunitní a zánětlivé reakci organismu.

Imunobran je velmi specializovaný a prověřený imunostimulant pro nejtěžší formy problémů s imunitou.

Kočičí dráp - vemi dobrý imunostimulant.

Zelené potraviny

Variace pro smoothies a koktejly. Chlorella a spirulina jak v tabletkách tak v prášku. Chlorella ideálně ve fermentovaném neoxidovaném stavu. Chlorella má ověřený účinek na vylučování kadmia a dalších těžkých kovů. Všechny suroviny mají ověřený původ a kvalitu. Spirulina má pozitivní vliv na produkci glutationu - tělu vlastní antioxidant tvořen v játrech.

Vitamíny a minerály

zahrnuto: vitamín D, zinek, selen, magnesium, B-complex, multivitamíny.

Selen - umí se navázat na těžké kovy jako např. rtuť a napomáhá jejich vylučování.

Vitamín D - jeho nezastupitelnou roli ve všech podstatných procesech není třeba zveličovat. Určitě nepodceňujte, málo kdo má hladiny 25-OH vitamínu D v mezích tak jak to specifikují laboratoře.

Zinek - důležitá součást pro zdravý imunitní systém.

Magnesium - potenciál relaxace intestinální stěny pro správné vylučování.

B-complex - ideálně v koenzymové formě - napomáhají detoxikaci jater (obzvlášť B2, B3, B6, B12), zajímají vás aktivní formy těchto vitamínů.

Sdílejte článek

Komentáře

Přihlašte se nebo se zaregistrujte