Menu
- Dle cíle
- Velkoobchod
- Doplňky stravy
- Vitamíny
- Proteiny
Gainery
- Potraviny
- Kosmetika
- Zdravá voda
Pokročilá filtrace
Náhradní součásti
Sleva na balíček
Zákaznická linka: +420 734 400 730
Zaměření na:
Balení: 500 g
Dávkování: Během tréninkových dnů je základní denní dávka 5 g po tréninku. Další dávku 5 g můžete zařadit večer před spaním. V netréninkovém období můžete zařadit pauzu nebo pokračovat v pravidelném dávkování, a to 2x denně 5 g. Druhou dávku užijte večer před spaním.
Upozornění: Není určeno pro děti, mladistvé, těhotné a kojící ženy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Uchovávejte mimo dosah dětí. Skladujte v suchu a chladu při teplotě do 21°C, mimo přímé sluneční záření.
Výživové údaje:
Počet dávek v balení: 100 x 5 g | 100 g |
Energetická hodnota | 1700 kJ/ 400 kcal |
Tuky | < 0,1 g |
z toho nasycené mastné kyseliny | < 0,1 g |
Sacharidy | < 0,1 g |
z toho cukry | < 0,1 g |
Bílkoviny | 100 g |
Sůl | < 0,1 g |
Obsah aminokyselin | na 100 g |
L- glutamin | 100 g |
Složení: L-Glutamin 100 % (zdroj fermentace).
L-Glutamine obsahuje 100% čistou formu aminokyseliny L-glutamin, získané fermentační technologií. L-glutamin je neesenciální aminokyselina, která se podílí na syntéze bílkovin a pomáhá zamezit úbytku svaloviny. Glutamin je spojen s udržováním tzv. pozitivní dusíkové bilance (tělo zadržuje dusík ve formě bílkovin) a vylučováním odpadních látek z těla.
Pozitivní dusíkovou bilanci je důležité udržet např. v období růstu, rekonvalescenci po těžkých chorobách, při sportovním tréningu (atletika, kulturistika).
Negativní dusíková bilance je typická
Za normálních okolností je u zdravého člověka vyrovnaná dusíková bilance, tedy množství přijatého dusíku se rovná jeho ztrátám.
Dusíková bilance je závislá na obsahu esenciálních aminokyselin. Pokud chybí jediná esenciální aminokyselina bilance bude negativní a to nevyřeší ani nadbytečná saturace ostatními aminokyselinami. Dostupné zdroje hovoří o minimální potřebě bílkovin 0,3 - 0,5 g proteinů/kg/den pro zabezpečení chodu organismu a zamezení úbytku svaloviny.
Rostlinné bílkoviny neobsahují aminokyseliny v dostatečném množství, také dostupnost z rostlinné potravy není závratná (nejsme gorily, které přežvykují a fermentují potravu velmi důkladně).
Pro doplnění esenciálních aminokyselin můžete využít hydrolyzovaný kolagen, který najdete na našich stránkách zde.
Nezapomeňte na fyzickou aktivitu. Cvičení a fyzická aktivita zpomalují úbytek svalové hmoty a síly. Přirozený úbytek svalové hmoty nastává mezi 20. a 80. rokem života včetně redukce počtu svalových vláken přibližně o 50%.
Glutamin je pro buňky v zažívacím traktu důležitým zdrojem energie, která je zapotřebí pro regulaci jejich růstu. Hraje důležitou roli v posilování střevní sliznice. Glutamin také pomáhá absorpci vody ve střevech (2).
Podle zdrojů z webmd.com L-glutamin může hrát hlavní roli v ochraně integrity gastrointestinálního traktu a zejména tlustého střeva.
V posledních deseti letech, klinické studie provedené u metabolicky stresovaných pacientů ukazují, že glutamin zlepšuje dusíkovou bilanci, zvyšuje buněčnou proliferaci (růst, novotvoření), snižuje výskyt infekcí a zkracuje hospitalizaci u některých katabolických pacientů (3).
Mějte na paměti, že podávání glutaminu perorálně samo osobě nezvýší atletický výkon.
Právě teď se vaše tělo nachází:
1) anabolickém růstovém stavu
2) katabolickém stavu - proteiny ve svalu jsou spalovány na energii
3) neutrálním stavu - sval neroste a zároveň nedochází k jeho úbytku
Během nadměrné zátěže (až vyčerpání) a katabolismu může být ohrožena integrita střevní sliznice s následnou zvýšenou střevní propustností a nechtěnou translokací bakterií z tlustého střeva do těla. Vše záleží na stavu imunity, ale typickým příkladem může být náročný jarní cyklistický výlet hned po zimě, kdy krátce po výkonu dostanete příznaky chřipky.
V takovém případě poptávka po L-glutaminu, lymfocytech, je mnohem větší. L-glutamin je přednostní palivo pro lymfocyty. Proto doplňkový L-glutamin za těchto podmínek může dělat řadu prospěšných věcí. Pro jednoho, může zvrátit katabolismus nebo může napomoci inhibici translokaci nežádoucích bakterií z tlustého střeva (1).
L-glutamin pomáhá udržovat sekreční IgA (bojuje proti mikroorganismům v tělních sekretech), který brání upevnění bakterií na slizničních buňkách (1).
Působení L-glutaminu může vést ke zvýšené syntéze glutathionu ve střevě, což může také hrát roli v udržování integrity střevní sliznice a tím zlepšení úrovně oxidačního stresu (1).
Musíme mít na paměti, že podle dostupných materiálů přesný mechanismus možného imunomodulačního působení L-glutaminu však zůstává nejasný.
Závěrem lze říci, že glutamin je důležitým prekurzorem pro syntézu argininu (1). Arginin je esenciální v době růstu, podílí se na biosyntéze kreatinu a zvyšuje vyplavování růstového hormonu.
zdroje: (0) van der Hulst, RR, et al., Glutamin a zachování integrity střevní. Lancet, 1993, 341 (8857): p. 1363-5
(1) https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/; http://www.webmd.com/; (2) naturalnews.com; (3) Gordon S Pytle PharmD BCNSP, odborný asistent, Ústav klinické praxe, The University of Mississippi Medical Center)
Intenzivní sport
Glutamin je používán jako palivo pro svaly, takže intenzivním cvičením se spotřebuje většina z glutaminu před tím, než se může akumulovat v mozku. Přeci jenom pozor na vyšší dávky viz. níže.
Nejsou prokazatelné důkazy o pomoci při:
(zdroj: http://www.webmd.com/)
Dle mercola.com je potřeba si dát pozor na množství při dávkování.
Přidání velkého množství glutaminu se významně zvyšují hladiny glutaminu a tedy i glutamát.
K akumulaci glutaminu by nemělo docházet u onemocnění:
Stejně tak, nedávné studie ukázaly, že vysoké hladiny glutaminu v mozku zvyšují koncentraci volných radikálů a zhoršují schopnost mozkových mitochondrií výroby energie. Bylo prokázáno, že důvodem pro toxicitu glutaminu za těchto podmínek je převod na excitotoxin - glutamát.
Glutamin je nejhojnější volná amino kyselina v těle. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Glutamin je produkován ve svalech a je distribuován pomocí krve k orgánům, které ho potřebují. Glutamin může pomoci zlepšit funkci střeva, imunitního systému, zejména v době krize.
Je také důležitý pro zajištění "paliva" (dusík a oxid), do mnoha různých buněk v těle. Po operaci nebo traumatickém poranění je nutné opravit rány a udržet životně důležité orgány funkční.
Přibližně jedna třetina dusíku pochází z glutaminu. V případě, že tělo využívá více než je glutaminu ve svalech může (tj. v období stresu) dojít k ubývání svalů.
Glutamin jako doplněk stravy je prospěšný u pacientů s podvýživou a imunitní dysfunkcí.
Reprezentativní imuno nutrienty jsou arginin, omega-3 mastné kyseliny, glutamin, nukleotidy, beta-karoten. Glutamin je nejhojnější aminokyselina a provádí více rolí v lidském těle. Nicméně, glutamin je spotřebován ze svalů v průběhu těžkých metabolických stresů, včetně sepse a většího chirurgického zákroku. Proto je esenciální za těchto podmínek.
Sportovci podstupujících intenzivní, delší trénink, nebo se účastní vytrvalostních závodů trpí zvýšeným rizikem infekce v důsledku zjevné imunosuprese.
Glutamin je důležité palivo pro některé buňky imunitního systému, a může mít konkrétní imunostimulační účinky. Koncentrace v plazmě glutaminu je nižší po delším, vyčerpávajícím výkonu: to může přispět k poškození imunitního systému v době, kdy může být sportovec vystaven oportunním infekcím.
Byly provedeny studie ohledně úrovně infekcí, které byly nejvyšší u maratonských a ultra-maratonských běžců a v elitní mužské veslařské jednotce po intenzivním tréninku. Plazmatické hladiny glutaminu byly sníženy přibližně o 20% do 1 hodiny po maratónském běhu.
K výraznému nárůstu počtu bílých krvinek došlo bezprostředně po vyčerpávajícím cvičení, po němž následuje pokles počtu lymfocytů. Poskytování glutaminu perorálně po cvičení přineslo příznivý účinek. Kromě toho, poměr T-helper/T-supresorových buněk se ve vzorcích zvýšil u těch, kteří obdrželi glutamin, ve srovnání s placebem.
(zdroj: http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/)
Během tréninkových dnů je základní denní dávka 5g (2 zarovnané kávové lžičky) po tréninku. Další dávku 5g můžete zařadit večer před spaním. V netréninkovém období můžete zařadit pauzu nebo pokračovat v pravidelném dávkování a to 2x denně 5g. Poslední dávku použijte večer před spaním.
Dávky až 0,65 g / kg tělesné hmotnosti glutaminu (v roztoku nebo ve formě suspenze), které mají být tolerovány pacienty a nevedlo k abnormální hladině amoniaku v plazmě. Nicméně bych nepřekračoval dávku 40 g denně. Musíte vzít v úvahu příjem glutaminu z potravy než přejdete k suplementaci.
Produkty MyoTec využívají fermentaci s obsahem volných forem aminokyselin.
Fermentace je přírodní proces, při kterém jsou jednotlivé aminokyseliny produkovány prostřednictvím řízených enzymatických pochodů, a to ze zdrojů jako je např. třtinový cukr či maniok. Z této základní suroviny pak návaznou enzymatickou reakcí vznikají jednotlivé aminokyseliny v čisté L-formě.
Hlavní výhodou fermentace, při níž je využíván princip uvedené biosyntézy, je tedy 100% čistá a pro tělo nejlépe využitelná L-forma (L = levotočivá forma) glutaminu.
Aminokyseliny jsou bez zatěžujících příměsí a reziduí nežádoucích D-forem aminokyselin (D = pravotočivá forma).
Aminokyseliny jsou následně čištěny extrakcí a purifikací, přičemž jen velmi zřídka je při tom používána jakákoli těkavá látka. Fermentované aminokyseliny proto patří k přírodním produktům a kromě maximální čistoty splňují i koncept Green Enviromental Protection = Ochrana životního prostředí.
Díky uvedeným vlastnostem je ně charakteristická vysoká funkčnost, výrazně rychlejší vstřebatelnost a využitelnost. To je ten známý rozdíl, kdy má zákazník pocit, „že mu jedny BCAA fungují lépe než ty druhé“.
Podstatně levnější a velmi často používanou metodou výroby volných forem aminokyselin je produkce syntetická. Na rozdíl od fermentace vzniká při produkci chemickou (syntetickou) cestou také nevhodná D-forma a jiné nežádoucí příměsi zatěžující organizmus (ledviny, játra), například methanol, CS2, čpavek atd.
Proto nelze syntetické aminokyseliny řadit k přírodním produktům. I přesto je ale tato metoda hojně využívána, samozřejmě kvůli nízkým nákladům. Z uvedených důvodů byla sice např. v Japonsku nebo Korei zakázána, ale například v Číně je stále povolená a z ní pocházející levné suroviny lze bez problému importovat i na evropský trh, kde v rámci dané kategorie tvoří podstatnou část nabídky.
Poslední obvyklou metodou produkce volných forem aminokyselin je izolace z živočišných tkání prostřednictvím enzymatické hydrolýzy. Tato metoda nabízí srovnatelnou kvalitu s fermentací.
Upozornění:
Tento produkt byl uvedený na trh jako doplněk stravy. Produkt nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék a není určen jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost vyznačena na obalu. Účelem informací zde uvedených není zvýšení spotřeby a výdeje produktů. Nevybízíme vás k nevhodnému, nestřídmému nebo neopodstatněnému užívání produktů. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinné látky a použití produktů konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.