Menu
- Dle cíle
- Velkoobchod
- Doplňky stravy
- Vitamíny
- Proteiny
Gainery
- Potraviny
- Kosmetika
- Zdravá voda
Pokročilá filtrace
Náhradní součásti
Sleva na balíček
Zákaznická linka: +420 734 400 730
RNDr. Mária Kropáčková, doktorka přírodních věd a vystudovaná mikrobioložka se specializuje na vyšetření autonomního nervového systému a kardiovaskulárního systému. Má za sebou stáž v USA u průkopníků této diagnostiky. Dříve pracovala ve sportovním centru Romana Šebrleho. Nyní má privátní praxi v Praze.
Hlavně hodně zdraví. Tohle si přejí na prahu nového roku všichni. A sportovci zvlášť. Jenže v péči o tělo máme rezervy. „Zajímáme se o tělo, až když nás něco bolí. Ale to je pozdě,“ říká Mária Kropáčková, vystudovaná mikrobioložka. Podle ní by včasná prevence vytěsnila ze sportu i náhlá úmrtí.
Když se v médiích objeví zpráva o náhlém srdečním kolapsu sportovce, je jí úzko a do breku. „Vždycky si říkám: zbytečně zmařený život. Pokud by sportovci pravidelně chodili na vyšetření autonomního nervového systému, i třeba skryté problémy srdce by se odhalily v předstihu a daly by se řešit,“ říká Mária Kropáčková, doktorka přírodních věd, mikrobioložka a specialistka na kardio-vaskulární systém.
V privátní praxi se téhle diagnostice věnuje už několik let. Na pohled je to jednoduché: na ruce a nohy dostanete svody a za chvíli počítač vychrlí zprávu o fungování celého organismu. „Jde o dvě vyšetření. První je vyšetření autonomního nervového systému, které ukáže celkový stav organismu, tedy jeho výkonnost, regeneraci, rezervy, stres index organismu, adaptaci na zátěž a spoustu dalších věcí.
To druhé je 3D vyšetření a zobrazení srdce. Ukáže nám kapacitu srdce, procento neokysličené tkáně, arytmie, včetně těch stresových. Ale je jen málo specialistů, kteří jsou schopni tyto informace vyhodnocovat, protože k tomu je třeba mít vědomosti i z buněčné medicíny,“ zdůrazňuje Kropáčková.
Loni na podzim zkolaboval po ligovém utkání brněnský fotbalista Mohamed Traoré. Kvůli ucpané aortě. Na jeho potíže se tedy podle vás mohlo přijít dřív?
„Měl štěstí, že u něj nenastalo náhlé srdeční selhání, ale jenom se ucpala aorta. Takže když mu ji rychle s pomocí operace vyčistili, srdce se znovu prokrvilo. Kdyby byl na tomhle vyšetření, zjistila bych předem, že srdce je nedokrvené. Začali bychom pátrat, kde je problém, a hledali bychom příčinu a následně i řešení.“
Jak to, že EKG, ani zátěžové testy to nedokážou a tahle krabička ano?
„Protože tenhle přístroj zkoumá organismus přes náš autonomní nervový systém, který funguje automaticky bez našeho vědomí. Je to takový ředitel, který všechno v našem těle řídí. Rozhoduje o tom, kde a co se má dokrvit, kam se mají poslat živiny, jestli je potřeba zvýšit, snížit tlak… A ví i do budoucna, jestli nějaký problém nastane. My si to ještě neuvědomujeme a cítíme se zdraví, protože to nemáme propojené s vědomím. Ale autonomní nervový
systém už zaznamenává, že se schyluje k průšvihu.“
Hodně lidí teď určitě namítne: Nevěřím tomu, je to šarlatánství.
„Nemůžou říct, že to je šarlatánství. Je to certifikovaný medicínský přístroj a certifikovaná medicínská metoda, která byla v roce 1996 uznána Světovou zdravotnickou organizací. Dokonce byla tato metoda vyšetření doporučena lékařům do všech ordinací. Aby to bylo první vyšetření, když pacient přijde ke svému lékaři. EKG už je totiž dnes překonané. Umí odhalit jen akutní potíže.“
A to už je pozdě?
„Když EKG natočí infarkt, už je opravdu pozdě… EKG již jen potvrdí problém, ale není schopné ho identifikovat předem. Bolest je poslední stadium, do kterého už bychom to neměli nechat dojít. To už tělo jasně říká: Zastav se a udělej s tím problémem něco.“
Ale profesionální sportovci na to často neberou ohled. Jdou do zápasu nebo závodu se zvýšenou teplotou, s obstříknutým kotníkem či pod injekcemi…
„Tohle se vůbec nevyplatí! Sice jsme bolest násilnou cestou v organismu zlikvidovali, ale buňky tu bolest cítí pořád. Tím velice rychle klesá regenerace a velice rychle ubývají v organismu rezervy. Při vyčerpané regeneraci stárne tělo dvakrát rychleji, než by mělo.“
Takže byste ani do olympijského finále nedoporučovala jít přes bolest?
„Ne. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tímhle si sportovci zkracují život. Jdou přes překážku, i když jim tělo říká: Stop, teď musíš polevit. Natrénovaný jedinec ještě na dobrý výkon v závodě třeba dosáhne, potom však jde jeho výkonnost najednou prudce dolů. Protože šel do extrémního zatížení, když na něj organismus prostě neměl.“
Jaké to přináší následky?
„Bolavé místo bude v budoucnu ještě slabší. Takže problém se vrátí a v ještě větším rozměru. Za druhé: organismus se rychleji opotřebuje. To znamená, že třeba rychleji dojde k degenerativním změnám v kolenech, v kyčlích, na páteři. A také srdce se víc opotřebovává. Ale nejhorší na tom je, že jsme si u nás zvykli na to, že se léčí jenom následek, ale nikoli příčina problémů. Pokud však neodstraníme příčinu, organismus nevyléčíme.“
Mnoho sportovců si po zdravotní pauze říká: Teď budeme trénovat dvakrát tolik, abychom manko bleskově dohnali. Je to rozumné?
„Pokud jsme neodstranili příčinu a organismus je nadále ve vysokém fyziologickém stresu, tak má tahle snaha opačný efekt. Protože ještě víc snižuje regeneraci a rezervy. Takže sportovec jde například do posilovny, kde zvedá usilovně činky, ale svalová hmota mu ubývá. Naopak když v tréninku ubere, vytváří se mu svaly a má vysokou výkonnost.“
Rekreační fotbálek po flámu tedy asi není zrovna dobrý nápad…
„Je to velice nerozumné. Organismus není hloupý, pamatuje si to a jednou to dotyčnému vrátí i s úroky. Profesionální fotbalisti, kteří hrají tři zápasy týdně, by měli čas mezi nimi opravdu využít k odpočinku. Jinak si devastují organismus.“
Jaké z toho plyne poučení?
„Že by se sportovci a jejich trenérské štáby měli opravdu v předstihu starat o správné nastavení organismu. Prvním krokem by mělo být vyšetření přes autonomní nervový systém, které bych jim doporučovala jednou za měsíc. Potom by viděli, jestli trénují dobře, nebo si naopak tréninkovými dávkami škodí. Zároveň by poznali, jakými látkami potřebuje organismus podpořit. Aby byl dostatečně dokrvený, vyživený, zvýšila se jeho výkonnost a zároveň se zajistila regenerace a vytvořily se rezervy.“
Nekoledují si ale o potíže s dopingovými komisaři?
„Samozřejmě, že vůbec ne! Ty látky jsou přírodní a tělu vlastní. Jejich dodáním se zvýší přirozenou cestou fyziologická výkonnost organismu. Když je organismus takhle správně nastavený, nehrozí mu nemoci a nemělo by dojít ani ke zranění, nestane-li se nějaká nešťastná náhoda. Nikdo by tedy už nemusel před olympijským finále řešit, jestli do něj poslat sportovce navzdory zdravotním trablům, nebo ne.“
Zdroj textu: Pavel Hartman, pavel.hartman@deniksport.cz, originál ke stažení zde:
RNDr. Mária Kropáčková
Centrum ZDRAVÉ SRDCE
ordinace buněčné medicíny
Adresa střediska: Centrum ZDRAVÉ SRDCE, Praha 4, Zelený pruh 95/97 (KUTA centrum).
Tel.: +420 608 213 931, e-mail: diagnoza.lecba@gmail.com
Individuální strava podle metabolických typů Obsah článku:... celý článek
CELIAKIE – nepřiměřená reakce organismu na lepek Obsah článku:... celý článek
Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí – Část III.... celý článek