Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

CUKR A JEHO PŘÍRODNÍ ALTERNATIVA

Obsah článku


V dnešní době se bílému cukru říká „bílý jed“. Překyseluje organismus, snižuje IQ, zvyšuje agresivitu (hyperaktivní děti), způsobuje únavu a letargii. Cukr požírá vápník, ochlazuje organismus a působí na vznik kvasinek.

STEVIA – přírodní náhražka cukru

Nenápadná, bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlinka Stevia rebaudiana – se může stát nejpoužívanějším zdravým sladidlem 3. tisíciletí. Stevia je ve svém přirozeném stavu až 300krát sladší než cukr a po vhodném zpracováni ještě mnohem víc. Její léčivé použití zahrnuje regulaci glykémie, zabraňuje vysokému tlaku, léčí kožní problémy a předchází zubnímu kazu. Další studie ukázaly, že je to přirozený antibakteriální a protivirový prostředek. Stevia je nekalorická a neobsahuje uhlohydráty. Je bezvadným sladidlem pro diabetiky, lidi s nadváhou a pro každého, kdo má zájem udržovat své zdraví.

Listy rostliny Stevia jsou tak sladké, že mohou být používány jak přímo, vhozené do hrnku s čajem čerstvé nebo sušené, tak i ve formě extraktu ke slazení široké škály pokrmů. Díky své mnohonásobně vyšší sladivosti než má cukr, je velice oblíbená jak mezi diabetiky, tak také mezi lidmi, kteří upustili od konzumace rafinovaného cukru. I když je sladidlo z této rostliny ve své domovině v Jižní Americe již od nepaměti používáno a např. v Japonsku představuje obchod s tímto sladidlem velkou část trhu, u nás se zatím bohužel v zemědělství nepěstuje.

Je to léčivka s vynikajícími vlastnostmi:

  • je 200 až 300 – krát sladší než cukr a nízkokalorická, vhodná při hypoglykémii i diabetu
  • pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi a játrech, podporuje pankreas a léčí diabetes 2 …
  • je vynikající na zranění – urychluje hojení a nezůstává jizva
  • reguluje baktérie v ústní dutině
  • podporuje dobré trávení, odtučňuje a pomáhá udržovat váhu
  • je účinně aplikovatelná na akné, dermatitis, ekzém, atd.
  • napomáhá buněčnému metabolizmu, zhutňuje svalstvo, zvyšuje energetické hladiny a mentální aktivitu
  • snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích

Stévia pochází z Jižní Ameriky, kde je odnepaměti používána indiány pro její vlastnosti sladidla a léčiva. V roce 1971 byla semena stevie dovezena do Japonska a začala se pokusně pěstovat především na ostrově Hokkaidó. V současné době je rozhodujícím světovým producentem Japonsko, kde se ročně sklízí několik desítek tisíc tun suchých listů. Stevie se rozšířila i do ostatních oblastí východní a jihovýchodní Asie (Čína, Korejská republika, Thajsko, Vietnam). Mimo uvedených zemí se také pěstuje v USA (Kalifornie), ale i v oblastech mírného pásu, např. na Ukrajině a v Bulharsku, zkoušela se pěstovat i v Německu. Téměř pět let probíhaly pokusy s jejím pěstováním také u nás, a to s kladnými výsledky.

Zpět na začátek »

Možnosti pěstování Stévie

Stévii lze pěstovat i v našich klimatických podmínkách. V teplých oblastech Moravy lze stévii pěstovat obdobným způsobem na polích jako tradiční papriku. Stevie je však vhodnou rostlinou pro drobné pěstitele, neboť ji můžeme mít i v květináči za oknem nebo na záhonku a listy pro vlastní potřebu průběžně využívat čerstvé nebo je nasušit.

Stévia dospívá po 14 – 17 týdnech, přičemž z jediné dospělé rostliny lze získat až půl kila sušiny ročně, což je ekvivalent asi 100 až 150 kg cukru! Roste i u nás, ale musí být předpěstována a pak vysazena na slunném, teplém a bezvětrném místě. Lze ji však pěstovat i ve skleníku a jako hrnkovou rostlinu v bytě. S poklesem teploty nať uvadá, oddenky a kořeny přezimují při 5–10°C při velmi omezené zálivce.

Zpět na začátek »

Způsoby užití Stévie

Sladidla ze stévie jsou zatím povolena v Japonsku, kde se používají zejména ke slazení nealkoholických nápojů a do žvýkaček. V Bulharsku, v Brazílii a Paraguaji se používá také. Ve stadiu schvalování je i v dalších státech. Používání sladidla na bázi steviosidu je tedy možné jak při výrobě dietních potravin s nízkou energetickou hodnotou, tak i do limonád, v cukrářství a v konzervárenském průmyslu. Steviosid se ukazuje jako možný prostředek v boji proti zubnímu kazu, neboť likviduje řadu patogenních bakterií ústní mikroflóry. Je tedy vhodný i k výrobě zubních past a žvýkaček.

Není žádný důkaz nějaké škodlivosti stévie. Japonci hodnotící možnost použití stevie jako nezávadného sladidla provedli spoustu komplikovaných tes­tů.

Stevia byla nesčetněkrát testována na toxicitu. Žádný test nikdy neprokázal ani nejmenší náznak škodlivých účinků. Nesporně nejsměrodatnější jsou v tomto smyslu dlouhá staletí jejího trvalého užívání jihoamerickými domorodci. V posledních 20 letech bylo v mnoha zemích konzumováno tisíce stéviových extraktů, bez jediného hlášení o nějakých škodlivých účincích. V Japonsku je stévia vedle rýžového sladu nejpopulárnějším nekalorickým sladidlem s tržním objemem 40%!

Jako rostlinu lze objednat na:

Prodává se také jako ústní voda ve formě prášku pod názvem „Sladký polibek“, který lze běžně použít jako sladidlo.

Prodává: SLUNEČNICE – bioprodejna, Chelčického 21, České Budějovice, tel. 603 266 753, 387 315 856. Vice informací na: www. sladkypolibek.com, info@sladkypolibek.com, tel. 723 268 940 AG­NETA KEMPE

Zpět na začátek »

MELASA – černý zázrak

Novinkou na našem trhu je výrobek Melasa Beta – extrakt. Jde o třtinovou melasu doplněnou výtažkem z hlívy ústřičné – beta-glukanem. Tato látka je ochranou proti infekčním chorobám, zvláště proti chřipce, posiluje imunitní systém.

Stimuluje makrofágy – obranné buňky těla, které pohlcují a ničí infekční organismy, tělu cizí látky i vlastní zvrhlé nádorové buňky. Je to přírodní prostředek s velice širokým účinkem na lidské zdraví.

Melasa dále obsahuje ve stopovém množství pro tělo nezbytné mastné kyseliny (stavební kameny tuků), vitamíny řady B, kyselinu listovou, enzymy, aminokyseliny jako stavební kameny bílkovin a celou řadu dalších účinných látek. Největším kladem tohoto sladidla, které je nazývané „černým zázrakem“ je velký obsah minerálů a stopových prvků. Některé prameny uvádějí, že mořské produkty a melasa obsahují veškeré minerály a stopové prvky.

Melasa dále obsahuje velké procento železa, vápníku, hořčíku, zinku, draslíku, chromu, mědi a další prvky. Není tedy žádný div, že melasa je ceněna zvláště při anemii, revmatických poruchách, zlomeninách, zácpě, nespavosti… Lze ji používat i zevně ke koupelím, při ekzémech a lupence. Melasa BETA-EXTRAKT obsahuje více vápníku než mléko, více železa než vejce a více draslíku než jakákoli jiná potravina.

Zpět na začátek »

Zdroj: Ordinace Hany Červenkové

Souvísející produkt

Podobné články

Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí

Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí Obsah... celý článek