Your browser does not support JavaScript or You have disabled it. Most of the features will not work so please enable JavaScript!

CELIAKIE – nepřiměřená reakce organismu na lepek

Obsah článku:

 

CELIAKIE (označuje se také jako glutenová nebo glutensenzitivní enteropatie), je imunitní onemocnění, při kterém je porušena schopnost organismu tolerovat určité bílkoviny obsažené v některých obilninách (pšenice, oves, ječmen, žito, špalda, žitovec). Souhrnně se tyto bílkoviny označují jako gluten nebo také lepek (český název je odvozený od toho, že tyto bílkoviny způsobují soudržnost těsta).

Při jejich konzumaci dochází u pacienta k poškození střev a k porušení schopnosti trávit a vstřebávat řadu přijímaných živin. S nesnášenlivostí lepku se člověk již rodí. Je to podmíněno geneticky, ale poškození střeva se může rozvinout v kterémkoli věku (za předpokladu pokud se lepek běžně konzumuje).

Celiakie, jako nepřiměřená reakce organismu na lepek, se sice nejčasněji zjistí již v dětství, ale může vzniknout až v dospělosti. A pak často trvá až deset let, než je správně diagnostikována.

Různorodost projevů celiakie velmi ztěžuje její včasné odhalení a léčbu. Celiakie se vyskytuje ve všech světových oblastech, u různých populací je ale různé procento jejího výskytu. Souvisí to se stravovacími zvyklostmi jednotlivých národů a kultur.

Čím více lepku se v tradičním jídelníčku vyskytuje, tím je celiakie častější. Například u Indů či Arabů je výskyt mnohem vyšší než u afrických černochů, Číňanů a Japonců. Nesnášenlivost lepku se u bělochů v Evropě, Severní a Jižní Americe vyskytuje odhadem u jednoho člověka na 100–200 lidí, ale ví o ní jen asi každý 20.-40. pacient. Se zlepšováním lékařských metod se zvyšuje i počet zjištěných pacientů s celiakií. Proto se také vztah mezi počtem léčených pacientů a skutečným počtem nemocných přirovnává k vrcholu ledovce.

Zpět na začátek »

MOŽNÉ PŘÍZNAKY CELIAKIE

  • bolesti břicha
  • nadýmání
  • průjem
  • ubývání na váze a na síle
  • všeobecná slabost
  • nedostatek železa
  • bolesti hlavy
  • migrény

Typické příznaky mají hlavně děti

V dětství a dospívání patří mezi hlavní příznaky celiakie hubnutí nebo špatné přibývání na váze, nechutenství, podvýživa, průjmy, nadýmání, bolesti a vzedmutí břicha. Někdy se naopak dítě jeví jako silnější, přičemž nejde o nadváhu, ale o zadržování vody jako reakce na lepek. Stolice mívá charakteristický mastný vzhled. Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že se může projevovat velmi různorodě, nevýrazně nebo nemusí být patrná vůbec (i přesto je ale střevo poškozené). To je také důvod, proč se často nepodaří celiakii zjistit.

Někdy se stává, že v dospělosti celá řada příznaků mizí. Díky zhoršenému vstřebávání živin se u nemocných s celiakií vyskytuje chudokrevnost, svalové křeče a zvýšená lámavost kostí. Často doprovodným problémem je také nesnášenlivost mléka- poškozená střevní sliznice není schopná trávit mléčný cukr (laktózu).

Častější zlomeniny kostí

Stávají se také případy, že se nemoc neprojeví vůbec a dá o sobě vědět až ve chvíli, kdy již došlo k nějakému vážnějšímu poškození organismu. Může jít například o zlomeniny kostí při osteoporóze, která neodpovídá věku nemocného. Důvodem je to, že při celiakii, která není včas odhalena, zjednodušeně řečeno špatně fungují střeva, což vede k tomu, že strava se špatně vstřebává a organismu pak chybějí různé látky. Například vápník a vitamin D, jehož nedostatek je pro vznik osteoporózy nejpodstatnější.

Kromě osteoporózy může nezjištěná celiakie způsobit ještě vážnější nemoci, respektive komplikace, jako jsou nádorová onemocnění a perforace střeva. Celiakie patří do skupiny takzvaných autoimunitních onemocnění, to v podstatě znamená, že se v těle tvoří protilátky působící proti vlastnímu tělu. Patří mezi ně třeba revmatoidní artritida, cukrovka závislá na inzulinu (l.typu) nebo zánět štítné žlázy. Přitom poslední dvě se často pojí právě s celiakií. Na celiakii by měli pomýšlet hlavně praktičtí lékaři.

Výskyt celiakie v rodině

Dispozice k celiakii jsou dědičné, takže odhalení celiaka v rodině znamená riziko výskytu i u blízkých příbuzných. U rodičů a sourozenců pacientů s celiakií bývá onemocnění zjištěno v 10–15 % případů. U jednovaječných dvojčat dokonce v 70%. Příbuzní mívají mnohdy jen minimální nebo netypické příznaky a zjištění, že trpí celiakií, pro ně bývá velkým překvapením.

Zpět na začátek »

ALERGIE NA LEPEK A NEPLODNOST

Při potížích s otěhotněním bez zjevné příčiny je také vhodné vyzkoušet 4–6 týdnů bezlepkovou dietu. Už více studií zjistilo statisticky významnější výskyt neplodnosti u partnerů s alergií na lepek. Přesto je tato skutečnost stále málo známá a hlavně velká část postižených léta vůbec netuší, že jejich organismus je na lepek alergický. Neléčená alergie na lepek může vedle obvyklých trávicích potíží negativně ovlivňovat otěhotnění, zvyšovat riziko potratu nebo předčasného porodu, u mužů potom například snižovat počet spermií i jejich funkčnost. Pozitivní zprávou je, že dodržování přísné bezlepkové diety a substituční korekce případných deficitních živin významně zvyšuje šanci na otěhotnění.

Podle lékařů totiž mnoho lidí o své nemoci vůbec neví. Jak je to možné? Odborníci vycházejí z kvalifikovaného odhadu, že na 200 až 250 lidí bez celiakie připadá jeden s nemocí. To znamená, že v Česku by jich mělo být asi 40 tisíc – v současné době je ale sledována jen jedna desetina.

Je tomu tak hned z několika důvodů. Prvním problémem je to, že u mnoha lidí probíhá nemoc bez toho, že by měli nějaké zřejmé příznaky. Pokud se již projeví, pak může jít o různé netypické projevy a praktický lékař, za kterým pacient v první řadě přijde, na celiakii ani nepomyslí. Jsou to například různé netypické bolesti břicha či únava. U dospělých se tak běžně stává, že od chvíle prvních potíží do doby, než se zjistí, s čím souvisejí, to trvá až 10 let.

Zpět na začátek »

ÚČINNÁ LÉČBA CELIAKIE

Jedinou účinnou léčbou celiakie je doživotní bezlepková dieta. Je nutné vyřadit z jídelníčku všechny potraviny, suroviny a přísady s obsahem lepku. Především to znamená vyloučit: pšenici, žito, ječmen, oves, špaldu, žitovec a všechny potraviny z nich – zejména pečivo, těstoviny, potravinv s obsahem mouky nebo škrobu pocházejícího z těchto obilovin.

Je nutné pečlivě prohlížet složení všech potravin! Mouka a výrobky z ní se přidávají i do uzenin, mléčných výrobků, hotových či konzervovaných potravin. Také nápoje mohou obsahovat lepek, například je nutné úplně vynechat: pivo, whisky, žitnou vodku a vůbec veškeré destiláty.

Donedávna se doporučovalo vynechat také oves a potraviny s jeho obsahem. V současné době je oves mezi povolenými obilovinami, ale jen v tom případě, že se zpracovává na strojích, které nepřicházejí do styku s pšenicí, ječmenem a žitem (v mlýnicích nebo pekárnách se často zpracovávají obiloviny společně a dochází tak ke kontaminaci lepkem i u jinak bezlepkových obilovin).

Dieta se musí dodržovat opravdu poctivě, při jejím porušování nebo při nedokonalém, vyloučení lepku ze stravy přetrvává poškození střeva a hrozí komplikace. K těm nejvážnějším patří například nádorové onemocnění střeva nebo diabetes (cukrovka) 1. typu (nemocní s tímto typem cukrovky si musí denně aplikovat injekčně inzulin).

Pozor na průběh vyšetření

Chybu dělají lékaři, kteří ve chvíli podezření na celiakii svým pacientům zakážou lepek, a teprve až po určité době je pošlou na gastroenterologii. To vede k tomu, že při gastroskopickém vyšetření je již střevo kvůli bezlepkové dietě v pořádku. Pacient se pak musí vrátit ke stravě obsahující lepek do té doby, než se objeví na střevní sliznici opět změny typické pro celiakii. Jen tak totiž poznáme, kde je skutečně problém. O celiakii se dříve soudilo, že se projevuje výhradně v dětství. Není to ale pravda. Dokonce ani neplatí, že může zhruba v období kolem puberty „zmizet“.

Naopak jakékoli porušení diety v případě, že šlo skutečně o celiakii, může pacienta vážně poškodit.

Zpět na začátek »

CELIAKIE A JEJÍ PROJEVY VE VYŠŠÍM VĚKU

U žen to bývá nejčastěji v náročnějším období života, jako je těhotenství nebo klimaktérium. U mužů zhruba kolem třiceti let. Na vině může být stejně jako u ostatních autoimunitních onemocnění mnoho faktorů – jedním z nich je například dlouhodobý stres.

Nemoc lze léčit jedinou, ale o to jednodušší metodou. A tím je úplné vyloučení lepku ze stravy. Pak nemají nemocní žádné potíže, jejich zažívací ústrojí je v pořádku a neohrožují je tak žádné jiné nemoci než lidi zdravé. Lepek je obsažen v potravinách, které obsahují složky z pšenice, žita, ječmene, ovsa, špaldy, kamutu či jejich křížených odrůd.

Existuje mnoho přirozeně bezlepkových potravin. Jsou to : rýže, kukuřice, brambory, luštěniny, pohanka, amarant, jáhly, ořechy, semena, med, tapioka, kaštany, mléko a mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, rostlinné oleje, zelenina a ovoce. Kromě toho je v obchodní síti k dispozici celá řada speciálních výrobků pro celiaky (chléb, těstoviny, koláče, korpusy na pizzu, mouka, sušenky, cukrovinky).

Ale POZOR! I když jsou tyto potraviny bezlepkové, výrobky z nich už mohou obsahovat lepek – např. mléčné výrobky mohou být zahuštěné pšeničným škrobem. Proto je opravdu nezbytné vždy pečlivě číst složení všech potravin!

Zpět na začátek »

DŮLEŽITÉ ODKAZY A INFORMACE

Asi nejtíživějším dopadem bezlepkové diety jsou nejrůznější společenská omezení. Řada rodičů se například potýká s problémem, do jaké školky či školy své dítě umístit – málokteré zařízení je připravené na vaření bezlepkové diety pro jednotlivce. Někde je dokonce problém i s ohříváním bezlepkové stravy donesené z domova (ohřívání jídla není v souladu s hygienickými normami společného stravování).

Další potíže nastanou v souvislosti s trávením volného času – jak připravit bezlepkové svačiny na celý den, kde si dítě jídlo ohřeje, kde ho může přes den skladovat apod. Problémem bývá i návštěva restaurace, výběr letního tábora, škola v přírodě nebo výlety. Existuje ale mnoho klubů, které sdružují pacienty s celiakií a jejich rodiny a pořádají společné dětské tábory, pobytové zájezdy a srazy se zajištěnou bezlepkovou dietou.

Kluby a různé podpůrné skupiny také poskytují těmto rodinám prostředí, kde se mohou svěřit lidem se stejnými problémy a vzájemně se obohatit svými zkušenostmi a tipy. Kontakty najdete například na adresách www.coeliac.cz, www.celiakie-jih.cz, www.klubceliakie.cz, www.celiakie.cz.

Potraviny lze koupit na www.onlinezdravi.cz/…pkova-dieta/

Seznam bezlepkových potravin, které jsou k dostání na českém trhu, naleznete na internetové adrese www.vupp.cz/…ve/index.htm

OZNAČENÍ VÝROBKŮ

Potraviny, které neobsahují lepek, jsou označené symbolem „přeškrtnutého klasu“ nebo označením „neobsahuje lepek“, „vhodné pro bezlepkovou dietu“, „vyrobeno z přirozeně bezlepkových surovin“.

V poslední době se nabídka bezlepkových potravin hodně rozšířila a jsou dostupné nejen ve specializovaných prodejnách, ale i ve většině supermarketů a hypermarketů.

Zpět na začátek »

JINÝ STYL VAŘENÍ

Vaření bez lepku je sice složitější, než jsme zvyklí, ale po osvojení základních pravidel a přivyknutí na změnu chuti nemusí být příliš omezující. Například omáčky a polévky se mohou zahušťovat kukuřičným nebo bramborovým škrobem či bezlepkovou moukou.

Existují také hotové směsi na přípravu chleba, pečiva, palačinek, buchet a podobně. Při jejich přípravě je ale potřeba se obrnit trpělivostí – moučné směsi se mnohem více drobí, a tak upéct dobrý chleba nebo buchtu není právě jednoduché.

Je mnoho užitečných rad a informací. které zpříjemní vaření a pečení:

  • bezlepková mouka mnohem více saje vodu, proto je potřeba oproti mouce pšeničné přidat více vody a více prášku do pečiva.
  • drobivost těsta lze zmírnit přidáním ořechů, oleje, vajec nebo medu.
  • sojová mouka se připaluje, kukuřičná brzy žlukne a hořkne.

Nevíte si rady? Zpočátku hodně pomůže bezlepková kuchařka nebo internetové diskusní servery pro celiaky a jejich rodiny (např. www.coeliac.cz/diskuze)

Výbornou knihou k seznámení se s bezlepkovou dietou je: Alexandra Koukolová: Praktická bezlepková kuchařka, Nakladatelství Pavla Momčilová MEDICA PUBLISHING, V Zahradách 146, 251 01 Čestlice, tel.: 272 680 919, e-mail: momcilova@volny.cz.
S problémy je nutné se vyrovnat nejen při přípravě, ale také při uchovávání a konzumaci potravin. Bezlepkové pečivo je totiž daleko lámavější než běžné a příprava svačiny pro školáka se tak může změnit v hotovou vědu. Bezlepkové pečivo také velmi brzy tvrdne. I tady Vám však pomohou diskusní servery, kde najdete spoustu užitečných tipů od zkušenějších.

Zpět na začátek »

PRAKTICKÉ RECEPTY PRO BEZLEPKOVOU DIETU

Směs JIZERKA (1 kg cca 65,– Kč) – k dostání v Globusu nebo Kauflandu. Směs na bramborové knedlíky – třeba 1 x tak dlouho vařit – k dostání v Globusu PROCELIA (univerzální bezlepková směs, chlebová bezlepková směs, tmavý bezlepkový chléb s vlákninou).

ROHLÍKY I.

250 ml mléka, 2 vejce, 4 lžíce oleje, 2 lžičky soli, 450 g směsi JIZERKA, 2 lžičky sušeného droždí nebo ½ lžičky čerstvého, 2 lžičky cukru. Na potření: vejce, sůl, mák, sezam, kmín – dle chuti na posyp

ROHLÍKY ll.

320 ml vlažné vody, 3 lžíce oleje, 2 lžičky soli, 500 g směsi JIZERKA, ½ lžičky sušen. droždí nebo ½ lžičky čerstvého, 1 lžička cukru. Na potření: vejce, sůl, mák, sezam, kmín – dle chuti na posyp

Suroviny dát do mísy, přidat vodu nebo mléko, vypracovat těsto, nechat vykynout, dát na vál, ½ těsta vyválet do kruhu podle velikosti nakrájet na 6–8 trojúhelníků – stočit na rohlíky, dát na plech, nechat asi 30 min. kynout, potřít vejcem, posypat solí, sezamem, mákem, kmínem, …dle chuti, pečeme na 180°-200° do zlatova (asi 20 min.), upečené rohlíky dáme vychladnout na mřížku.

CHLEBA I.

300 g směsi JIZERKA, 30 g kukuřičné nebo lupinové mouky, 70 g pohankové mouky, 1 lžička sušeného droždí nebo ½ lžičky čerstvého, 1 lžíce oleje, 400 ml vlažné vody, ½ lžičky soli, lněné semínko

CHLEBA ll.

300 ml vody, 50 ml mléka, 3 lžíce oleje, 1 lžíce octa, 2 lžičky kmínu, 1 lžíce másla, 500 g směsi JIZERKA, 2 lžičky sušeného droždí nebo ½ lžičky čerstvého, 1 lžička cukru, semínka dle chuti

CHLEBA III.

250 podmáslí, 300 ml vody, 2 lžíce oleje, 2 lžíce octa, 400 g směsi JIZERKA, 30 g rýžové mouky, 70 g kukuřičné mouky, 2 lžičky cukru, 2 lžičky soli, 2 lžíce sušené bramborové kaše, 1 bal. sušeného droždí, semínka dle chuti…

Suroviny dáme do pekárny podle návodu pekárny (u méně kvalitní pekárny s 1 míchacím nožem doporučujeme suroviny promíchat v míse a pak dát do pekárny). Upečený chléb dáme chladnout opět na mřížku či cedník.

KUKUŘIČNÁ BUCHTA

¼ l sojové smetany, 3 vejce (vajahit), 1 ½ hrnku polohrubé kukuřičné mouky, ½ hrnku fruktózy (hroznový cukr), ½ prášku do pečiva

Postupně ušlehat ve šlehači, dát do dortové formy – vymazané a vysypané, poklást plátky jablek, posypat cukrem a skořicí (možno i jako velikonoční beránek).

BEZLEPKOVÝ KOLÁČ S TVAROHEM

40 dkg bezlepkové mouky (možno dát i tři různé mouky najednou – Mantlera, Kukuřičná polohrubá a např. Jizerka), 1 žloutek, 6 lžic mléka, 1 lžíce moučk. cukru, 1 Hera nebo máslo, 1 prášek do pečiva, 2 dkg kakaa. Náplň: 3 balíčky tvarohu, 40 dkg moučk. cukru, 4 žloutky, 1 vanilk.cukr, citr. kůra a sníh z 5 bílků.

Všechny suroviny smícháme a část těsta dáme do lednice ztuhnout – cca 1/4 (je dobré ji dát na chvíli do mrazáku). Zbytek těsta rozprostřeme na vysypaný plech s vyšším okrajem. Na to rozetřeme náplň z tvarohu. Nakonec rozstrouháme na koláč ztuhlé těsto. Pečeme dozlatova 40 minut na 180 stupňů.

PALAČINKY

250 ml mléka, 2 vejce, 100g másla, 40 g bezlepkové mouky (Jizerka, Mantler), 2 balíčky vanilk. prášku, špetka soli. Na ozdobu džem, ovoce, šlehačka

V mléku rozšleháme vejce, přidáme špetku soli, rozteklé máslo, mouku, pudinky – vše do hladka vyšleháme a necháme 5 minut stát. Těsto by mělo být řidší, pokud by zhoustlo během pečení, tak dolít trochu mléka. Na větší suché, teflonové pánvi pečeme na střední teplotě tenké palačinky. Dle vlastní chuti naplníme džemem, ovocem nebo šlehačkou, posypeme cukrem a kakaem.

BROKOLICOVÉ KARBANÁTKY

1 brokolice, 150 g tvrdého sýra na strouhání, 1 cibule, česnek, bezlepkový párek (nemusí být), 2 vejce, trochu mléka, 1 lžička plnotučné hořčice. Na dochucení: sojová omáčka (bez lepku), sůl, pepř, majoránka, na zahuštění bezlepková mouka (4–5 lžic), na obalení kukuřičná strouhanka.

Brokolici uvaříme ve slané vodě, nakrájíme spolu s cibulkou a párkem na malé kousky. Dáme do mísy, přidáme nahrubo nastrouhaný sýr, vejce, hořčici a mléko, zahustíme moukou, dochutíme kořením a česnekem. Obalujeme ve strouhance a smažíme. Podáváme s bramborovou kaší – z jedné brokolice připravíme 25–30 karbanátků.

BRAMBORÁK NA PLECH

Brambory, bezlep. směs Jizerka, 1 vejce, kypř.prášek, koření na mleté maso, sůl, majoránka, bezlepkový salám nebo párky, trochu mléka nebo vody, může být cibule, česnek, bezlepkové zeleninové koření.

Brambory uvaříme ve slupce, po vychladnutí nastrouháme, přidáme vajíčko, koření, sůl, majoránku, nastrouháme salám nebo párky, trochu mléka nebo vody, kypř.prášek + cibule, česnek, koření (dle chuti). Těsto musí mít hutnou konzistenci, dáme do vymazaného a strouhankou vysypaného plechu a rozetřeme. Pečeme v předehřáté troubě 30 minut – jídlo je chutnější po vychladnutí.

BEZLEPKOVÁ PIZZA – chutná a rychlá !!

Bezlepková mouka Mantler, 1 bílé pomazánkové máslo (Madeta – je bezlepkové), obložení na pizzu – rajčata, šunka (salám), sýr, žampiony, koření… vše dle chuti.

Do mísy dáme pomazánkové máslo, do kelímku od másla nasypeme do plna mouku a smícháme s máslem – vypracujeme těsto (lepí se a tak to má být !), těsto necháme minimálně ½ hodiny v chladničce (nebo v mrazáku), potom z něj vyválíme na pomoučněném válu placku, dáme na plech a zdobíme dle chuti. Z uvedených surovin vyjde 1 velká okrouhlá pizza. Péct na 180–200 st. cca 10–15 minut.

Zpět na začátek »

Zdroj: Ordinace Hany Červenkové

Souvísející produkt

Podobné články

Zdravé srdce - zdravý člověk

Zdravé srdce - zdravý člověk Obsah článku Jak... celý článek

Amalgam – možný spouštěč různých nemocí?

Amalgam – možný spouštěč různých nemocí? Obsah... celý článek