Organic Folic Acid, kyselina listová, 90 kapslí, 400 mcg

375,00 Kč

Obsahuje kyselinu listovou z přírodního BIO extraktu z citrónů. Vitamín B9 potřebuje tělo k výrobě červených krvinek, spolu s vitamínem B12 a vitamínem C se podílí na využití a vytváření nových bílkovin. Nedostatek kyseliny listové způsobuje určité typy anémie (nízký počet červených krvinek).

Dostupnost: Momentálně nedostupné

 • O produktu

 • Nejčaštější dotazy

 • Detailní informace, složení

Doporučujeme

Výrobek s výtažkem z citronů v Bio kvalitě obsahující pevně dané množství kyseliny listové v každé kapsli. Na vytvoření jednoho kilogramu citronového extraktu je použito 385 kusů citronů, které jsou pěstovány na ekologických farmách vylučujích přítomnost chemických neboj jakýchkoli jiných škodlivých látek.

Produkt je vhodný pro všechny jedince zaměřené na:

- Podporu plodu při těhotenství
- Potlačí únavy a deprese
- Detoxikaci

Čistota produktu

- Všechny složky jsou 100% aktivní
- Produkt je oficiálně certifikován autorizačním úřadem Soil Association jako organický produkt s garantovaným ekologickým původem použitých ingrediencí.
- Použita je výhradně forma kvalitních kapslí rostlinného původu, s obsahem volného prášku (značka Viridian Nutrition nevyužívá formu levnějších tablet z důvodu vysokého obsahu balastních pojiv a lepidel, která mohou tvořit až 50% tablety)
- Produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky
- Neobsahuje složky živočišného původu: vhodné pro vegany
- Neobsahuje konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý, kyselinu stearovou
– Složky obsažené v produktu pochází z plodin a rostlin od malých lokálních producentů. Jednou z klíčových zásad Viridianu je právě podpora místních farmářů a výrobců (nikoli nadnárodních korporací), s nimiž má velmi korektní a férové vztahy. Viridian tak naplňuje svoje heslo etické vitamíny a rovněž díky tomu garantuje kvalitu svých doplňků, protože má přehled o celém výrobním procesu – doslova od semínka až po finální produkt.

Balení: 90 kapslí (34 g)

Dávkování: 1-2 kapsle denně během jídla nebo dle doporučení lékaře.

Upozornění: Není vhodné pro děti. Nepřekračujte doporučenou denní dávku. Není náhrada vyvážené pestré stravy. Skladujte na chladném a suchém místě mimo dosah dětí.

Výživové údaje:

1 kapsle
kyselina listová
400 µg (200% RHP)*
* %RHP - % referenční hodnoty příjmu vitamínů a minerálních látek.

Složení 1 kapsle: Orgen FA™ (Bio Citrus Limon extrakt poskytující kyselinu listovou) 400 μg (200 % RHP), obal kapsle hydroxypropylmethyl celulóza (80 mg) na bázi Bio vojtěšky (232 mg).

Proč potřebujete kyselinu listovou (vitamín B9)?

Obecný nedostatek kyseliny listové v populaci je obvykle spojen s jinými nedostatky živin a špatnými stravovacími návyky:Kyselina listová viridian

 • závislostí na alkoholu (narušuje vstřebávání) - dle studie v Portugalsku i mírná konzumace alkoholu může narušit obsah kyseliny listové,
 • malabsorpčním syndromem (poruchy trávení a vstřebávání živin),
 • megaloblastovou anémií (nedostatek B12 a kyseliny listové ze stravy) - problém pro vegetariány, nedostatek a problém vzniká až po nekolika letech, tedy krátkodobé "úspěchy" diet mohou mít dlouhodobé nedozírné následky. Příznaky jsou slabost, únava, potíže s koncentrací, podrážděnost, bolesti hlavy, bušení srdce, dušnost,
 • bolestivost a mělké vředy na jazyku a sliznici dutiny ústní, 
 • perniciózní anémií (nutné podávání kyseliny listové v kombinaci s vitamínem B12)
 • změny kůže, vlasů nebo nehtů v pigmentaci,
 • zvýšená krevní koncentrace homocysteinu (kyselina listová a B12 snižují hladinu homocysteinu v krvi, což automaticky nepřispívá ke snižování pravděpodobnosti kardiovaskulárních nemocí - spíše se jeví ochranný účinek proti cévním a mozkovým příhodám, dle https://ods.od.nih.gov)
 • únavou z vyčerpání organismu - kyselina listová pomáhá normalizovat funkci imunitního systému a metabolismus homocysteinu

Pokud jste dárci krve - při procesu tvorby červených krvinek v krvetvorné tkáni kostní dřeně, je potřeba dostatečná zásoba, mj. těchto hlavních živin: kyseliny listové, Vitamínu B12 a železa.

Ženy s nedostatečným příjmem kyseliny listové jsou vystaveni zvýšenému riziku porodu dětí s defekty neurální trubice (NTD), i když mechanismus zodpovědný za tento efekt není znám. Neadekvátní stav kyseliny listové je také spojován s nízkou porodní hmotností nebo předčasným porodem a fetální retardací růstu (dle https://ods.od.nih.gov).

Obsah kyseliny listové v jídle:

 • hovězí játra (85 g) obsahují cca 215 mcg kyseliny listové (54% denní dávky)
 • špenát, vařený (polovina šálku) obsahuje cca 131 mcg kyseliny listové (33% denní dávky)
 • chřest, vařený (4 kusy) obsahuje cca 89 mcg kyseliny listové (22% denní dávky)
 • avokádo, syrové (1 kus) obsahuje cca 59 mcg kyseliny listové (15% denní dávky)
 • růžičková kapusta, vařená, polovina šálku, cca 90 mcg kyseliny listové (20% denní dávky)

V USA a Kanadě je např. běžné umělé doplňování kyseliny listové do pečiva, obilovin, špaget a rýže od roku 1998.

Studie zkoumají působení kyseliny listové v případě u pacientů s rakovinou. Zde jsou závěry rozporuplné. Je tedy na místě konzultace s lékařem. Například studie v USA(1) ukazuje žádnou spojitost s dávkami okolo 1000 mcg za den a benigním nádorem štítné žlázy. Naopak následný výzkum ukázal souvislost mezi zvýšenou proliferací nádorových buněk a vyšší sérové ​​koncentrace folátu (kyseliny listové) u mužů s rakovinou prostaty (Tomaszewski JJ, Cummings JL, Parwani AV, DHIR R, Mason JB, Nelson JB, et al. (2011).

(1) - Figueiredo JC, Mott LA, Giovannucci E, Wu K Cole B, Grainge MJ, et al. (2011). Kyselina listová a prevence kolorektálního adenomu: kombinovaná analýza randomizovaných klinických studií.

Taktéž není přímý důkaz, že suplementace kyselinou listovou ovlivňuje kognitivní funkce nebo pozitivně vývoj Alzheimerovy choroby (Eussen SJ, de Groot LC, Joosten LW, Bloo RJ, Clarke R, Ueland PM, et al. (2006).

Kyselina listová a vstřebatelnost

Jedná se o vitamín skupiny B, rozpustný ve vodě. U zeleniny je problematické vaření - dojde ke zničení podstatné části kyseliny listové, proto je důležité jíst čerstvé zeleninové saláty či pít čerstvě připravené šťávy.

Je známo, že foláty (chemicky příbuzné na bázi struktury kyseliny listové) ani kyselina listová sama o sobě není metabolicky aktivní. Obě formy musí být redukovány pro využití v buněčném metabolismu (l-5-methyltetrahydrofolátu (l-methylfolát) je převládající mikroživina forma folátu, který cirkuluje v plazmě, a podílí se na biologických procesech.

Proto dle doporučení National Institutes of Health (NIH) všechny ženy a dospívající dívky, které plánují otěhotnět, by měly uvažovat o suplementaci 400 mcg kyseliny listové denně + navíc příjem běžných folátů z potravy.

Pozor na sulfonamidy - látky používané zejména k léčbě močových infekcí. Používá se nejvíce kotrimoxazol. Sulfonamidy jsou inhibitory (blokátory) kyseliny listové.

Nedostatek kyseliny listové je spojován s abnormalitami jak u matky (anémie, periferní neuropatie) tak plodu (vrozené vady).

Suplementace kyseliny listové chrání plod před strukturálními anomáliemi, včetně poruch neurální trubice a vrozenými srdečními vadami. Nedávné údaje naznačují, že může také chránit před předčasným porodem. I když jsou potřeba další studie pro upřesnění dávkování (před a po početím) a načasování, data naznačují, že doplněk stravy kyselina listová je dobrou alternativou pro všechny ženy v reprodukčním věku.

V čem je produkt jedinečný

Produkt Organic Folic Acid obsahuje přírodní BIO extrakt z citrónů. Při výrobě je použito cca 385 citrónů k výrobě 1 kg extraktu, který poskytuje standardizované množství kyseliny listové.

Tyto citrony se pěstují na ekologických farmách. Ovoce je nekontaminované pesticidy nebo jinými chemickými postřiky. Organická pečeť je garantována ze strany Soil Association (od semene až po plod).

Přesnost obsahu kyseliny listové je pečlivě kontrolována v analytických a mikrobiologických laboratořích pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti pro použití v doplňcích stravy.

Doporučení a informace o kyselině listové

Kyselina listová je rozpustná ve vodě, zbylé množství vitamínu se vyloučí močí. To znamená, že vaše tělo neukládá kyselinu listovou a tedy je potřeba zajistit pravidelný přísun vitamínu v potravinách, které jíte.

Kyselina listová spolupracuje spolu s vitamínem B12 a vitamínem C na využití a vytváření nových bílkovin. Kyselina listová se podílí na tvorbě červených krvinek a produkci DNA, stavebního bloku z lidského těla.

Příliš mnoho kyseliny listové nezpůsobí škodu. Vitamín je pravidelně odstraňován z těla močí, takže přebytek se nehromadí v těle. Nicméně se nedoporučuje překročit dávku 1000 mcg denně.

Taktéž lidé, kteří prodělali rakoviny by se měli vyvarovat vyšším dávkám kyseliny listové nad 800 mcg (dle www.nlm.nih.gov).

Suplementace kyselinou listovou také může maskovat anémii v důsledku nedostatku vitamínu B12.

V případě makulární degenerace a vitiligo, jsou doporučovány dávky daleko vyšší (www.nlm.nih.gov) je potřeba konzultovat s lékařem.

Dávkování

National Institutes of Health (NIH) a Institute of Medicine (IOM) doporučuje 600 mcg kyseliny listové užívat denně pro těhotné ženy a po dobu těhotenství 500 mcg.

Údaje před a po početí se rozcházejí, většinou je udáváno 400 - 1000 mcg po dobu 1-3 měsíce před početím. Taktéž dávkování v poporodním období.

Food and Nutrition Board of Institute of Medicine doporučuje denní dávku:

Kojenci

0 až 6 měsíců: 65 mcg / den
7 až 12 měsíců: 80 mcg / den

Děti

1 až 3 roky: 150 mcg / den
4 do 8 let: 200 mcg / den
9 až 13 let: 300 mcg / den

Dospívající a dospělí

Muži ve věku 14 let a starší: 400 mcg / den
Ženy ve věku 14 let a starší: 400 mcg / den
Těhotné dospívající od 14 do 18 let: 600 mcg / den
Těhotné ženy starší 19 let: 500 mcg / den
Kojící feny 14 až 18 let: 600 mcg / den
Kojení ženy starší 19 let: 500 mcg / den

Kontraindikace

 • antiepileptikum (fenytoin) informujte svého lékaře nebo lékárníka
 • methotrexát - což je lék používaný k léčbě rakoviny a autoimunitních onemocnění - inhibuje kyselinu listovou. Nicméně, u pacientů užívajících nízké dávky methotrexátu k léčbě revmatoidní artritidy nebo psoriázy, doplňky kyseliny listové můžou snížit gastrointestinální vedlejší účinky této léčby - vždy je nutná porada s lékařem
 • sulfasalazin - léčba ulcerozní kolitidy - inhibuje kyselinu listovou 

Kyselina listová může způsobit nežádoucí účinky. Pokud narazíte na některý z následujících příznaků, ihned kontaktujte svého lékaře:

 • vyrážka
 • svědění
 • červeň
 • potíže s dýcháním

Zpět na stránku s produkty

Upozornění:
Tento produkt byl uvedený na trh jako doplněk stravy. Produkt nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék a není určen jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Minimální trvanlivost vyznačena na obalu. Účelem informací zde uvedených není zvýšení spotřeby a výdeje produktů. Nevybízíme vás k nevhodnému, nestřídmému nebo neopodstatněnému užívání produktů. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinné látky a použití produktů konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Dostupnost: Momentálně nedostupné

6 Ostatních výrobků ve stejné kategorii: